bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
BHANSA poslala hitan dopis zbog duga

BiH prijeti obustava zračnog prometa

BiH prijeti obustava zračnog prometa zbog spora s Viaductom, BHANSA upozorava na kolaps zračnog prometa.
25.03.2025. u 16:33
text

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) poslala je 24. ožujka hitan dopis bh. institucijama i Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara, Ministarstvu prometa i komunikacija te Ministarstvu financija, upozoravajući da Bosni i Hercegovini prijeti potpuna obustava zračnog prometa zbog neizmirenog duga prema slovenskoj kompaniji Viaduct, potvrđeno je za Raport.

Podsjetimo, arbitražni spor između Viaducta i BiH izgubljen je još 2022. godine, a tada je Republika Srpska preuzela obvezu podmirenja duga. Međutim, godinama odbija izvršiti plaćanje, zbog čega su slovenski odvjetnici pokrenuli postupke za pljenidbu državne imovine BiH.

EUROCONTROL je BHANSA-u obavijestio da je, po nalogu sudskih izvršitelja iz Bruxellesa, 21. ožujka 2025. izdan nalog za zamrzavanje svih plaćanja prema BiH i BHANSA-i. Riječ je o izvršnom nalogu temeljenom na arbitražnoj presudi Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) iz 2022. te kasnijim sudskim odlukama iz 2024. i 2025. godine.

Bez hitne institucionalne reakcije, BHANSA upozorava da neće moći nastaviti s pružanjem ključnih usluga u zračnom prometu. Naglašavaju da se BiH nalazi na jednoj od najprometnijih zračnih ruta jugoistočne Europe, te bi obustava imala brojne negativne posljedice: potpuni prekid svih letova (putničkih, teretnih, medicinskih, humanitarnih), zatvaranje zračnih luka, gubitak radnih mjesta, gubitak prihoda lokalnih zajednica, urušavanje međunarodnog ugleda BiH te potencijalno preusmjeravanje zračnih ruta u susjedne države.

Pravobraniteljstvo BiH već je uložilo žalbu na odluke belgijskih sudova koje dopuštaju pljenidbu objekata Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Mostaru i Brčko Distriktu. Kako doznaje Raport, smatraju da je odluka neosnovana jer Centralna banka nije predmet spora, a žalbu je uputila i sama Centralna banka.

Ukupan iznos duga, koji uključuje kamate, narastao je na 108,7 milijuna KM, dok dnevne kamate iznose 18.000 KM. Dug proizlazi iz raskinutog ugovora o koncesiji za izgradnju dvije hidroelektrane na Vrbasu, zbog čega je Viaduct dobio 46 milijuna eura odštete.

Vlasti Republike Srpske odbijaju preuzeti odgovornost, iako je 2017. potpisan sporazum kojim se obvezuju snositi troškove arbitraže. Dokument je tada uime Vlade RS potpisala Željka Cvijanović.

Ministri iz SNSD-a u Vijeću ministara, poput Staše Košarca i Srđana Amidžića, odugovlače s rješenjem pozivajući se na osnivanje raznih timova, bez konkretnih poteza. Slovenci pokušavaju plijeniti imovinu države BiH, iako su ugovore sklapali s vlastima RS.

Pravobraniteljstvo BiH priprema tužbu protiv Republike Srpske, no to će biti moguće tek nakon povrata duga ili pljenidbe kojom će Slovenci naplatiti svoja potraživanja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO