Općinski sud u Mostaru prihvatio je prijedlog slovenskog 'Viaducta' za pljenidbu objekta Centralne banke u ovom gradu s ciljem naplate 108,7 milijuna KM od BiH, otkriva CAPITAL.
Pravni zastupnik „Viaducta“ Predrag Baroš izjavio je danas za CAPITAL da je prijedlog za izvršenje očigledno osnovan te da je potraživanje njihovog klijenta neupitno.
''Ne postoji zakonom propisano ograničenje koje bi spriječilo provođenje izvršenja na imovini CB BiH. Iskreno se nadamo da ćemo s nadležnim organima BiH postići sporazum u vezi s namirenjem potraživanja tužitelja i na taj način konačno okončati ovaj predmet te samim time poštedjeti CB BiH i nadležne organe daljnjih nelagoda'', rekao je Baroš.
Pojasnio je da rješenje još nije pravomoćno jer Centralna banka BiH ima mogućnost ulaganja prigovora, a nakon toga obje strane imaju pravo na žalbu.
''Moram naglasiti da naš postupak ne predstavlja bilo kakav udar na BiH, kako se može čuti u pojedinim tumačenjima. Imamo arbitražnu odluku, a naša je dužnost, u odnosu na naše klijente, poduzimanje aktivnosti u cilju naplate te odluke'', rekao je Baroš.
Iz Centralne banke BiH kratko su poručili da su zaprimili informaciju o odluci Općinskog suda u Mostaru te da će iskoristiti sva raspoloživa pravna sredstva kako bi zaštitili svoju imovinu i interese.
Podsjetimo, slovensko poduzeće 'Viaduct' podnijelo je prije desetak dana nadležnim sudovima više prijedloga za izvršenje.
Predložili su da sud obveže BiH i Centralnu banku na isplatu 108,7 milijuna KM, a ukoliko to ne učine, da se izvršenje provede nad nekretninama Centralne banke u Banjoj Luci, Mostaru i Brčko distriktu.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Washingtonu, BiH je obvezana isplatiti slovenskom poduzeću 'Viaduct' 90 milijuna maraka odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.
BiH je ovaj spor izgubila još 2022. godine, ali je Vlada RS-a, koja je sporazumom sa Vijećem ministara BiH preuzela obvezu plaćanja, pokušala pronaći rješenje nastavkom postupka i zahtjevom za poništenje te odluke.
Međutim, Arbitražno vijeće taj je zahtjev odbilo u svibnju prošle godine, a dug do danas nije plaćen, dok kamate svakodnevno rastu.
Ugovor o dodjeli koncesije s poduzećem 'HES Vrbas', koje je u vlasništvu 'Viaducta', potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE 'Krupa' i HE 'Banja Luka-Niska'. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada RS-a dodijelila koncesiju za izgradnju HE 'Bočac 2', čime je onemogućena izgradnja HE „Krupa“.
Vlada RS-a ponudila je 'HES Vrbasu' mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na što ova tvrtka u vlasništvu slovenskog 'Viaducta' nije pristala.