Potvrđena optužnica

Osnivanjem više firmi oštetili proračune županije i općina za više miljuna KM

Županijski sud Tuzla je prihvatio prijedlog Tužiteljstva i optuženim Safetu Pjaniću, Huseinu Nurikiću, Redži Delimehiću i Aliji Nurkić produžio mjeru pritvora, priopćeno je iz Ureda za informiranje Županijskog tužiteljstva TŽ.
Vijesti / Crna Kronika | 29. 12. 2017. u 08:21 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Županijski sud Tuzla potvrdio je optužnicu Županijskog tužiteljstva Tuzlanske županije protiv šest odgovornih osoba u tvornici obuće 'Fortuna' Gračanica. Optužnicom se Safet Pjanić (60), generalni direktor 'Fortune' i jedan od osnivača firme 'Fortex' tereti da je organizirao i rukovodio grupom koja se bavila organiziranim kriminalom u oblasti gospodarskog kriminala i korupcije.

U deset točaka optužnice se navodi da su članovi ove grupe, u periodu dužem od osam godina, od 2009. do 2017. godine, zajedničkim i planskim djelovanjem osnivali paralelna i vezana gospodarska društva kako bi koristili sve potencijale i poslovne veze dioničkog društva 'Fortuna'.
Oni su činjenjem većeg broja kaznenih djela pribavili imovinsku korist za sebe ili osnovane firme, a pri čemu je pričinjena imovinska šteta za gračaničku 'Fortunu' u iznosu od oko 4,5 milijuna KM, te stvorene obaveze radi neplaćenih izravnih poreza i doprinosa za radnike 'Fortune' u iznosu od oko 5,5 milijuna KM.

Uz Safeta Pjanića, kao vođe grupe za organizirani kriminal, optuženi su i Husein Nurikić (62) - financijski direktor i član uprave 'Fortune', Ibrahim Muharemović (64) - direktor firme 'Fortob' i član uprave 'Fortune', Bakir Pjanić (33) - direktor firme 'Fortunatto', Redžo Delimehić (57) -direktor firme 'Fortex' i Alija Nurikić (rođena 1960. godine) - knjigovođa 'Fortune'.

U šestoj i jedanaestoj točki optužnice se i stečajnom upravniku u 'Fortuni' Muhamedu Hadžiću na teret stavlja da je počinio kaznena djela zloupotreba položaja i ovlaštenja i kritvotvorenje službene isprave, ali ne kao član pomenute grupe, navodi se iz Županijskog tužiteljstva TŽ.

Safetu Pjaniću, Huseinu Nurikiću, Ibrahimu Muharemoviću, Bakiru Pjaniću, Redži Delimehiću i Aliji Nurikić se na teret stavlja da su počinili kazneno djelo 'Organizirani kriminal' u vezi sa kaznenim djelima 'Zloupotreba položaja i ovlaštenja', 'Nesavjestan rad u službi', 'Zloupotreba ovlasti u gospodarskom poslovanju', 'Krivotvorenje službene isprave' i 'Pranje novca'.

Dakle, grupa je po Pjanićevom planu osnivala paralelne i vezane firme, prvo 'Fortex' (firma osnovana 2004. godine, a posebno proizvodno i financijski aktivna od 2009. godine), a zatim 'Fortob' i 'Fortunatto', koje su iskorištavale gospodarski potencijal i sve poslovne veze 'Fortune'.
Ove firme su preuzimale poslovne aktivnosti 'Fortune' sa svim ranijim inozemnim kupcima, pri čemu je 'Fortuna' ovim firmama iznajmljivala poslovne i proizvodne potencijale po nerealnim i neopravdano niskim naknadama uz djelimično plaćanje samo osnovnih troškova korištenja opreme i prostora, dok su zajedničke komunalne usluge, troškove električne energije i ishrane radnika prebacivali na 'Fortunu' i iznajmljivali strojeve 'Fortune' drugim firmama, pri čemu je 'Fortex' u takvom poslovnom odnosu kontinuirano ostvarivao ekstra profit, a 'Fortuna' knjižila negativne poslovne rezultate.

Takav modus poslovanja se nastavlja i sa osnivanjem firme 'Fortob' u siječnju 2014. godine, a početkom 2015. godine se osnivanjem firme 'Fortunatto' i preostali dio poslova sa inozemnim kupcima prebacuje i na ovu firmu, uz korištenje ljudskih, materijalnih i drugih kapaciteta 'Fortune', uslijed čega su za 'Fortunu' stvorene obaveze koje su dovele do pokretanja stečajnog postupka u studenom 2016. godine.

U devetoj točki optužnice Safet Pjanić, kao direktor i Husein Nurikić, kao izvršni direktor za financije i računovodstvo u 'Fortuni', se terete i da su u periodu od početka 2009. do kraja 2016. godine, postupajući suprotno odredbama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak FBiH i druge zakonske regulative, s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi za 'Fortunu', uskraćivali plaćanje poreza i drugih fiskalnih obaveza, i to tako što su odobravali obračune i mjesečne isplate plata radnicima u vidu toplog obroka, iako im je bio osiguran u restoranu firme.

Tako su izbjegavali plaćati pripadajuće poreze i doprinose na plaće za sustav financiranja obaveznog mirovinsko - invalidskog, zdravstvenog osiguranja i osiguranja od nezaposlenosti u FBiH, kao i poreze vezane za proračune Tuzlanske županije i općina Gračanica i Lukavac. Ukupan iznos poreznih i fiskalnih obaveza stvoren 'Fortuni' na ovaj način je oko 5,5 milijuna KM.

U desetoj točki optužnice se svim članovima grupe na teret stavlja da su počinili kazneno djelo 'Pranje novca', na način da su novac, u cilju njegove legalizacije, iako su bili svjesni da potiče od izvršenih kaznenih djela, polagali na različite transakcijske ili štedne račune, ulagali u kupovinu, izgradnju ili renoviranje stambenih i drugih objekata, kupovali pokretne stvari ili trošili na drugi način. Istragom je utvrđeno da se radi o iznosu od oko 628.000 KM.

Uz optužnicu je Županijskom sudu Tuzla dostavljeno više od 4.500 materijalnih dokaza koji potkrepljuju navode optužnice i koji će se izvoditi na glavnom pretresu. Tijekom istrage Tužiteljstvu su dostavljena i dva nalaza i mišljenja vještaka ekonomske i financijske struke, te je saslušan veći broj svjedoka.

U optužnici je nadležnom sudu, u skladu sa Zakonom o oduzimanju nelegalno stečene imovine kaznenim djelom FBiH, predloženo da se od Safeta Pjanića, Bakira Pjanića i IBrahima Muharemovića oduzme imovinska korist pribavljena kaznenim djelima u ukupnom iznosu od oko 1 milijun KM.

Također, Županijski sud Tuzla je prihvatio prijedlog Tužiteljstva i optuženim Safetu Pjaniću, Huseinu Nurikiću, Redži Delimehiću i Aliji Nurkić produžio mjeru pritvora, priopćeno je iz Ureda za informiranje Županijskog tužiteljstva TŽ.

Županijski sud Tuzla je produžio i različite mjere zabrane za Bakira Pjanića (33), direktora firme 'Fortunatto' i Ibrahima Muharemovića (64), direktora firme 'Fortob' i člana uprave 'Fortune'. Mjere zabrane za ove osobe su toijekom istrage, a i po potvrđivanju optužnice, predložene jer se radi o direktorima firmi 'Fortob' i 'Fortunatto', koje trenutno zapošljavaju oko 650 radnika i koje su u stalnom prozivodnom procesu.

Na taj način se u Tužiteljstvu smatra da se štite prava radnika i nesmetan proizvodni proces u ovim firmama, kako radnici ne bi bili oštećeni u bilo kojem pogledu i kako ne bi došlo do zastoja u proizvodnji, distribuciji proizvoda i drugim poslovnim procesima. Dvojici optuženih je izdato upozorenje da će im se u slučaju kršenja mjera zabrane izreći mjera pritvora.

Istragu u ovom predmetu je Tužiteljstvo vodilo sa istražiteljima MUP-a TŽ, a uključene su bile i Financijska policija i Porezna uprava FBiH, dok je stručnu podršku u pojedinim segmentima istrage pružila i Federalna uprava policije.

Kopirati
Drag cursor here to close