bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Ove sezone

Mostar: Tri osobe hospitalizirane zbog ugriza zmije

Tri osobe hospitalizirane zbog ugriza zmije otrovnice u Mostaru, liječnici upozoravaju na važnost brze prve pomoći i pravilnog tretmana.
03.07.2025. u 13:40
text

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar tijekom ove sezone zabilježena su tri slučaja hospitalizacije pacijenata zbog ugriza zmije otrovnice, potvrđeno je iz mostarske bolnice.

Kako je izjavila izv. prof. dr. sc. Svjetlana Grgić, predstojnica Klinike za infektivne bolesti SKB-a Mostar, svi su pacijenti zaprimljeni s izraženim kliničkim simptomima izazvanima djelovanjem toksina te su zahtijevali bolnički nadzor i odgovarajući medicinski tretman. Svi su uspješno rehabilitirani i otpušteni na kućno liječenje bez komplikacija ili trajnih posljedica.

U ovom trenutku, navodi dr. Grgić, u SKB-u Mostar nije hospitaliziran nijedan pacijent zbog ugriza zmije.

Serum dostupan i učinkovit ako se primijeni na vrijeme

Grgić naglašava kako bolnica raspolaže dovoljnim količinama antiviperinum seruma, koji se koristi u liječenju ugriza zmije otrovnice.

''Pravodobna primjena seruma ključna je za uspješno liječenje i sprječavanje ozbiljnih komplikacija. Najveću učinkovitost serum ima ako se primijeni unutar 4 do 6 sati nakon ugriza, osobito u slučajevima kada se javljaju simptomi poput oticanja, poremećaja zgrušavanja krvi ili znakova trovanja.

Nakon tog razdoblja učinkovitost opada, a povećava se rizik od trajnih oštećenja. U slučaju sumnje na ugriz, osobito uz pojavu otoka ili crvenila, nužno je odmah potražiti liječničku pomoć'', pojasnila je predstojnica.

Što učiniti nakon ugriza?

Ključni čimbenici za preživljavanje su pravodobno pružena prva pomoć i brz transport do bolnice.

''Važno je umiriti osobu, ograničiti pokrete ugrizenog dijela tijela i postaviti ga ispod razine srca. Tijekom transporta pacijent mora ostati smiren, a potrebno ga je što hitnije prevesti do najbliže medicinske ustanove. Bolničko liječenje uključuje praćenje vitalnih funkcija, primjenu seruma i potporne mjere u skladu s kliničkom slikom'', rekla je Grgić.

Dodaje i da je izuzetno važno izbjegavati štetne metode prve pomoći: ''Ne smije se rezati rana, usisavati otrov, stavljati led ili konzumirati alkohol i kofein. Potrebno je ukloniti uske predmete s ekstremiteta poput prstenja ili narukvica zbog mogućeg oticanja.''

Kao mjere prevencije prilikom boravka u prirodi, Grgić preporučuje nošenje visoke obuće i duge odjeće, korištenje štapa pri hodanju kroz gustu vegetaciju te izbjegavanje diranja zmija, čak i ako izgledaju mrtvo.

Sezona ugriza ovisi o vremenu

Broj ugriza varira iz godine u godinu, ovisno o vremenskim prilikama i ljudskim aktivnostima na otvorenom.

''Nekada se više ugriza bilježi u proljeće tijekom radova u prirodi, a ponekad tijekom toplih jesenskih mjeseci kada ljudi ne očekuju prisutnost zmija. U prosjeku, godišnje primimo između pet i sedam pacijenata zbog ugriza zmije otrovnice'', zaključila je dr. Grgić.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO