Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe predstavio je u Strasbourgu izvješće o sve češćem stranom uplitanju u izborne procese, upozorivši na destabilizaciju demokratskih institucija. Među zemljama koje su posebno pogođene navode se Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Moldavija i Ujedinjeno Kraljevstvo.
BiH je posebno istaknuta zbog nepravilnosti u biračkim popisima, inozemnog financiranja političkih subjekata i pokušaja kibernetičkih napada, uključujući otkriće lažne internetske stranice Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH tijekom lokalnih izbora 2024. godine.
Izvjestitelj Stewart Dickson (ILDG) iz Ujedinjenog Kraljevstva kazao je za Fenu da je lažna stranica SIP-a izazvala ozbiljnu zabrinutost: ''Takvi incidenti narušavaju povjerenje građana i mogu dovesti do njihove pasivnosti zbog straha od krađe identiteta i zloupotrebe podataka.''
Izvješće navodi tri glavna oblika stranog utjecaja: manipulaciju informacijama, nezakonito financiranje i kibernetičke napade.
Posebno se spominju taktike poput podmićivanja birača, lažnih profila na društvenim mrežama i bot-farmi izvan zemlje, ponajviše iz Rusije i Kine.
BiH se suočava i s dezinformacijskim kampanjama usmjerenima na etničke manjine, što dodatno otežava izborni proces.
Dickson je istaknuo da problem stranog uplitanja nije ograničen samo na BiH, već pogađa sve članice Vijeća Europe. ''BiH treba usvojiti najbolje međunarodne prakse, ojačati sigurnosne sustave i građanima jamčiti da su izbori zaštićeni'', poručio je.