Prošao je Wengen. Prvi naredni godinama je na redu kultni Kitzbühel. Nešto posebno u svijetu alpskog skijanja, poput utrke Formule 1 u Monte Carlu ili Wimbledona. Trijumf na Streifu znači puno više od obične pobjede u jednoj utrci Svjetskog kupa. Streif u austrijskom Kitzbühelu je toliko fascinantna staza da ledi krv u žilama.
Cuche: Svi smo ludi
Skokovi od 80 metara, strmine od 85 % nagiba, brzine do 140 km/h, 860 metara visinske razlike od starta do cilja čine ovu utrku jednom od najpoželjnijih na svijetu. Četverostruki pobjednik Didier Cuche jednom je nakon spusta po Streifu izjavio:
"Čestitam svima koji su se spustili ovom stazom. Mislim da smo svi pomalo ludi".
Za Kitzbühel, gradić smješten u Austrijskoj pokrajini Tirol, događaj Hahnenkamm je sportski i društveni događaj godine, a Gamsstadt "puca po šavovima" od prisutnosti broja novinara i slavnih osoba jet-seta iz cijelog svijeta.
Franz Reisch je "krivac"
Cijela je priča započela još davne 1893. Franzu Reischu, mještaninu Kitzbühela, u ruke je došla knjiga norveškog istraživača Fridjofa Nansena, "Skijama preko Grenlanda". Reisch je bio fasciniran opisom ljudi koji, služeći se "daskama", prelaze snježna prostranstva.
Nedugo potom izradio je i svoje "norveške snježne cipele" kako su tada nazivali skije i praćen skeptičnim pogledima sumještana krenuo na svoje prve ture planinarenja i skijanja. "Reisch je poludio!", uzvikivali su mještani. "Da samo znaš kako je prelijepo!", odgovorio je Reisch svom prijatelju Josefu Haroldu nakon povratka. 15. ožujka 1893. Reisch se uspeo na Kitzbühler Horn i spustio skijama. Prvi tragovi su ostavljeni, ostalo je povijest...
Ghedina o stazi
Streif počinje na nadmorskoj visini od 1.665 m. Staza je duga 3.312 m, a natjecatelji klecavih koljena utrku završavaju na 805 m nad morem. Čim krenu, skijaši se suočavaju sa sekcijom nazvanom Mišolovka:
"85 %-tni nagib na početku staze osigurava brzinu od 100-tinjak km/h; skok od 50 do 80 m dovodi vas do kompresije gdje je najvažnije zadržati stabilnost", kaže pobjednik iz 1998. Kristian Ghedina.
Nakon toga slijedi S kombinacija zavoja nazvana Steilhang. Ghedina nastavlja:
"Po meni, ovo je najteži zavoj u cijelom Svjetskom kupu. Traži tehničko savršenstvo u vožnji uz iznimnu brzinu i optimalnu putanju."
Brzinu iz Steilhanga treba prenijeti na središnji dio staze gdje se dodatno ubrzava uz pomoć dobro pripremljenih skija. Završni dio počinje sa skokom na predjelu Hausbergkante.
"Težak, ali lijep skok jer se pruža pogled na cijelo selo. Nakon toga slijedi lijevi zavoj iz kojeg se izlazi na teren pun poprečnih neravnina. Tu treba zadržati središnju poziciju na skijama, održati stabilnost i kontrolirati skije", kaže Ghedina, prvi Talijan koji je ukrotio Streif.
Pogledajte neke od najtežih padova na ovoj stazi: