Dominacija Šveđanke

Sarah Sjoestroem uzela šesto zlato zaredom 50 metara leptir

U utrci mješovitih štafeta na 4x100 metara slobodno slavila je Kina s azijskim rekordom od 3:21.18 minuta, 60 stotinki zaostala je srebrna štafeta Australije, a 1.10 sekundi brončana štafeta SAD-a.
Sport / Ostali sportovi | 18. 02. 2024. u 00:23 Bljesak.info

Prvo ime pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u plivanju u Dohi bila je legendarna Šveđanka Sarah Sjoestroem koja je osvojila zlato u utrci na 50 metara leptirovim stilom, to je njezina šesta uzastopna pobjeda na svjetskim prvenstvima u ovoj disciplini.

Sjoestroem (30) je s vremenom 24.63 stigla do svog već 13. zlata na svjetskim prvenstvima, a ukupno joj je to 23. odličje čime je još povećala svoju prednost na prvom mjestu svih vremena.

Do novog zlata Sjoestroem je stigla s iznimno velikom prednosti u odnosu na kratkoću staze, čak 81 stotinku ispred srebrne Francuskinje Melanie Henique, odnosno 1.04 sekunde ispred brončane Egipćanke Faride Osman.

Mlada Amerikanka Claire Curzan (19) kompletirala je set zlatnih medalja u plivanju leđnim stilom, nakon slavlja na 50 m i 100 m, u subotu je bila najbrža i na 200 metara leđno s vremenom 2:05.77. Do srebra je stigla Australka Jaclyn Barclay s 2:07.03, a do bronce Anastazija Škurdaj s 2:09.08.

Talijanka Simona Quadarella (25) potvrdila je svoju dominaciju na dugim prugama, nakon zlata na 1500 metara osvojila je i ono na 800 metara. U neizvjesnoj završnici Quadarella je slavila s vremenom 8:17.44 minuta, devet stotinki sporija bila je srebrna Njemica Isabel Gose, dok je do bronce stigla Novozelanđanka Erika Fairweather s 8:22.26.

Kod plivača zlato na 50 metara slobodno osvojio je Ukrajinac Vladislav Buhov (21) koji je s vremenom 21.44 sekundi iznenadio branitelja naslova Australca Camerona McEvoya koji je sa stotinkom slabijim vremenom osvojio srebro, dok je do bronce stigao svjetski prvak iz 2022. Britanac Benjamin Proud s 21.53.

Na 100 metara leptir zlato je osvojio mladi Portugalac Diogo Matos Ribeiro (19) s vremenom 51.17, on je tako stigao do svog drugog zlata u Dohi jer je najbrži bio i na dvostruko kraćoj stazi. Srebro je osvojio Austrijanac Simon Bucher s 51.28, a broncu Poljak Jakub Majerski s 51.32.