SP u Dohi

Quadarella i Curzan zlatne trećeg dana

Trećeg dana plivačkih takmičenja u Dohi, na rasporedu je bilo pet finala. Nova dva zlata idu u SAD idu zahvaljujući Claire Curzan i Hunteru Armstrongu. Oni bili najbrži u disciplini 100 metara leđno.
Sport / Ostali sportovi | 14. 02. 2024. u 01:26 Bljesak.info

Talijanka Simona Quadarella (25) je pet godina nakon prvoga osvojila i drugi naslov svjetske prvakinje na 1500 metara slobodnim stilom na SP koje se održava u Dohi.

Quadarella je dominantno stigla do zlata s vremenom 15:46.99 minuta, 9.63 sekunde ispred srebrne Kineskinje Bingjie Li, dok je do bronce stigla Njemica Isabel Gose s 10.56 sekundi zaostatka za zlatnom Talijankom. Prošle godine u Fukuoki Quadarella je bila srebrna u ovoj disciplini iza legendarne Amerikanke Katie Ledecky.

Vrlo je zanimljiva bila utrka plivača na 200 metara slobodno, a na kraju je do zlata stigao 20-godišnji Sunwoo Hwang iz Južne Koreje s vremenom 1:44.75, 30 stotinki zaostao je srebrni Litvanac Danas Rapsys, a 51 brončani Amerikanac Luke Hobson.

Mladi Hwang ovime je kompletirao set medalja sa svjetskih prvenstava na 200 m slobodno, prije dvije godine u Budimpešti je bio srebrni, a lani u Fukuoki brončani.

U utrkama na 100 metara leđno u obje konkurencije zlato je pripalo predstavnicima SAD-a, kod plivačica najbrža je bila 19-godišnja Claire Curzan, a kod plivača 23-godišnji Hunter Armstrong.

Svestrana Curzan, koja je ranije na ovom SP osvojila srebro na 100 m leptir, bila je uvjerljiva u finalu s vremenom 58.29 sekundi, dok je srebrna Australka Iona Anderson na cilj stigla s 59.12, a brončana Kanađanka Ingrid Wilm s 59.18.

Armstrong je do zlata stigao u neizvjesnoj završnici, na kraju je utvrđeno kako je on rub bazena dotaknuo u vrremenu 52.68 sekundi, dvije stotinke prije srebrnog Španjolca Huga Gonzaleza, dok je broncu osvojio Grk Apostolos Christou s 53.36.

Na 100 metara prsno za plivačice slavila je 19-godišnja Kineskinja Qianting Tang s 1:05.27 minuta ispred srebrne Nizozemke Tes Schouten s 1:05.82 i brončane Honkožanke Siobhan Bernadette Haughey s 1:05.92.