Generalna skupština Olimpijskog komiteta BiH 22. travnja će primiti u pridruženo članstvo Esport savez Bosne i Hercegovine.
Kako je Feni kazao predsjednik Esport saveza Bosne i Hercegovine Ante Šaravanja, ovaj događaj predstavlja prekretnicu ne samo za sve igrače elektronskog sporta u Bosni i Hercegovini i Savez, već i važan iskorak u daljnjoj i zajedničkoj izgradnji sporta u Bosni i Hercegovini.
''Još od 4. lipnja 1992. godine kada je Olimpijski komitet osnovan u Sarajevu, njegovo postojanje i uloga oblikovali su živote brojnih sportaša, saveza i sport u cjelini. Čast mi je i zadovoljstvo kazati kako ovaj događaj predstavlja prekretnicu za sve igrače elektronskog sporta u Bosni i Hercegovini i naš Savez'', rekao je Šaravanja.
Esport Savez Bosne i Hercegovine je nastao kao rezultat rastuće popularnosti esporta širom svijeta, a posebno u Bosni i Hercegovini. Esport je postao značajan oblik natjecanja među igračima video igara, privlačeći pažnju milijuna gledatelja i igrača širom svijeta.
Ideja o formiranju Esport saveza BiH brzo je postala stvarnost zahvaljujući predanosti entuzijasta i podršci zajednice igrača. Savez je osnovan sa ciljem da bude središnja organizacija koja će promovirati razvoj esporta u BiH, osigurati fer i konkurentno natjecanje, te podržati igrače i timove u njihovom napretku.
Šaravanja napominje da je elektronski sport relativno nova, ali već ustanovljena, prepoznata i rastuća grana sporta diljem svijeta, te da je samo jednim pogledom na globalno tržište elektronskog sporta moguće procijeniti da je svaka druga osoba u svijetu došla u dodir s elektronskim sportom.
''U elektronskom sportu samo u protekloj godini prometovano je više od 400 milijardi dolara, što jasno ukazuje na njegovu iznimnu zastupljenost, ozbiljnost i infrastrukturu kojom može utjecati na razvoj sporta i razvoj socio-ekonomskih prilika. Kao takav, esport je i u Bosni i Hercegovini naišao na visoku zainteresiranost i u našoj su državi već sada izgrađeni ozbiljni esport sportaši'', objasnio je Šaravanja.
Esports igrači iz BiH već odavno nastupaju na prestižnim regionalnim i svjetskim natjecanjima, osvajaju nagrade, priznanja i na najbolji način predstavljaju našu zemlju na esports sceni.
Šaravanja je ukazao na pozitivan primjer iz Novske u Republici Hrvatskoj, koji pokazuje koliki utjecaj razvoj esporta može imati na same igrače, ali i na lokalnu zajednicu i zemlju u cijelosti.
''Novska je danas primjer razvijenosti i gaminga, nakon više od 70 milijuna eura nepovratnih sredstava, pokazujući da i mi danas u Bosni i Hercegovini možemo graditi prilike za sve naše igrače kao i za sve ljude u Bosni i Hercegovini'', objasnio je.
Bh. ''gameri'' su nastupili i na brojnim natjecanjima, kao što su Esport Mediteranske igre u Libiji ili e-nogometnom Nations Cupu na Jahorini, gdje su bh. reprezentativci Harun Parla i Taruk Novo osvojili zlatnu medalju u konkurenciji više od 30 najboljih EA FC24 igrača iz regije i Europe.
Najavljene su i Esports olimpijske igre, koje će 2027. godine biti održane u Saudijskoj Arabiji, gdje možemo očekivati nastup najboljih bh. igrača.