Najbolja europska reprezentacija, Poljska

Američki atletičari osvojili su rekordne 33 medalje

Olimpijska pobjednica na 800 metara, 20-godišnja Amerikanka Athing Mu osvojila je i svjetsko zlato s najboljim svjetskim vremenom godine (1:56.30) ispred Britanke Keely Hodgkinson (1:56.38) i Kenijke Mary Moraa (1:56.71).
Sport / Ostali sportovi | 25. 07. 2022. u 10:48 Bljesak.info

Sjedinjene Američke Države najuspješnija su nacija na Svjetskom atletskom prvenstvu u Eugeneu. Američki atletičari osvojili su rekordne 33 medalje pri čemu 13 zlatnih, devet srebrnih i 11 brončanih.Na drugom mjestu je Etiopija sa četiri zlata i ukupno 10 medalja, dok su po dva zlata osvojili atletičari iz pet zemalja (Jamajka, Kina, Kenija, Australija, Peru).

Od europskih zemalja najuspješniji su bili atletičari Poljske koji su na ukupnom osmom mjestu s jednim zlatom i tri srebra.Medalje je ukupno osvojilo 45 zemalja, a srebro Sandre Perković u bacanju diska uvrstilo je Hrvatsku na diobu 33. mjesta.Pored oborena dva svjetska rekorda, posljednjeg dana prvenstva smo gledali još pet finala.

U skoku u dalj zlato iz Dohe je obranila Njemica Malaika Mihambo s rezultatom 7.12. Olimpijskoj pobjednici iz Tokija bio je to najbolji skok ove sezone. Srebro je osvojila brončana iz Tokija i Dohe Nigerijka Ese Brume (7.02), dok je treća bila Brazilka Leticia Oro Melo.

Norvežanin Jakob Ingebrigtsen pobijedio je na 5000 m osvojivši drugu medalju u Eugeneu nakon srebra na 1.500 m. Norvežanin je pobijedio s rezultatom 13:09.24 minute ispred Kenijca Jacoba Kropa (13:09,98) i Oscara Chelimoa iz Ugande (13:10.20).

U desetoboju nepobjediv je bio Francuz Kevin Mayer sa 8.816 bodova nakon što je prvi favorit Kanađanin Damian Warner odustao zbog ozljede. Srebrnu medalju osvojio je Kanađanin Pierce Lepage (8.701), a brončanu Amerikanac Zachery Ziemek (8.676).

Talijan Massimo Stano osvojio je naslov svjetskog prvaka u brzom hodanju na 35 kilometara. Stano, koji je lani u Tokiju postao olimpijski pobjednik na 20 kilometara, do svjetskog je naslova stigao ubrzavši u posljednjih 300 metara te se napokon odvojivši od drugog Japanca Masatore Kawana, koji je ciljem prošao sa sekundom zaostatka, dok je brončano odličje osvojio Šveđanin Perseus Karlstrom s pola minute slabijim vremenom.

Posljednjeg dana natjecanja na programu su bile i štafete 4x400m, a oba zlata su otišla domaćinima.

Muška američka štafeta u sastavu Elija Godwin, Michael Norman, Bryce Deadmon i Champion Allison pobijedila je s rezultatom 2:58.58. Za Normana je to drugo zlato na SP-u nakon zlata na 400m. U ženskoj utrci pobijedile su Talitha Diggs, Abby Steiner, Britton Wilson i Sydney McLaughlin s rezultatom 3:17.79. McLaughlin je također osvojila drugo zlato, nakon slavlja na 400 m s preponama.