Trenersku karijeru je počeo tamo gdje je završio igračku. Radio je kao asistent i prvi trener u mlađim kategorija Rieda, a onda je dobio priliku tri mjeseca da vodi prvu ekipu. Nakon toga odlazi u Belgiju gdje će prvo raditi kao pomoćnik Dominika Thalhammera na klupi Cercle Bruggea.
Zvanično, Miron Muslić prvu ekipu preuzima u rujnu 2022. godine. Tamo je napravio pravi mali podvig, jer je Cercle Brugge izborio nastup na Europskoj sceni. Sada je trener Plymoutha koji je posljednji na tabeli Championshipa. Od trenutka kada je preuzeo ovu ekipu Plymouth je upisao dva remija, dva poraza i pobjedu, početkom ovog mjeseca protiv jakog West Bromwicha.
Sada je Plymouth udaljen četiri boda od zone opstanka. Dva više imaju Luton Town i Derby County dok je dok je Hull sakupio 29 bodova. Međutim, ono što očekuje sutra Muslića i njegovu ekipu je svakako nastup u FA Cupu, gdje će ugostiti ekipu Liverpoola. Prije sutrašnjeg susreta novinar BBC-ija je razgovarao s Muslićem. Naravno, dio pitanja i njegovih odgovora je bio vezan za period proveden u BiH. "From refugee to coach - Muslić plots Liverpool upset", naslov je teksta.
Muslić je kao devetogodišnji dječak morao pobjeći iz ratom zahvaćenog Bihaća.
"Morali smo napustiti Bosnu i Bihać, naš rodni grad, doslovno preko noći, grabeći stvari koje možete zgrabiti svojim rukama – rekao je Miron Muslić u razgovoru za BBC.
Pobjegli su na vrijeme, u lipnju 1992. godine, a ubrzo nakon toga Bihać su okupirali Srbi.
"Tu je krenulo naše putovanje, odnosno naš novi život."
Muslić, njegova sestra i roditelji utočište su pronašli u Austriji, u 650 kilometara udaljenog Innsbrucku.
"Borili smo se cijeli život, a ovaj dio borbe dio je mog puta i zato sam uvijek vrlo optimističan i vrlo pozitivan."
Plymouth je posljednji na ljestvici Championshipa te je veliki autsajder protiv sjajnih Redsa, vodeće ekipe Premiershipa.
"Bio sam u izazovnijim situacijama u svom životu od ove glavnog trenera koji se za vikend suočava s mogućim remijem ili porazom. I to je također poruka koju želim dosljedno prenositi igračima, da je život borba s lijepim iznenađenjima i da uvijek postoji nešto za što se vrijedi boriti. Ništa nije bilo lako ni meni, ni mojoj obitelji, ni mojoj sestri. Postali smo izbjeglice, i nije to lijepo, ali nikad nisam imao osjećaj da sam nešto propustio u životu" objasnio je Muslić.
Otac mu je radio kao konobar, a majka kao čistačica da bi svojoj djeci osigurali što im je potrebno.
"Jako su se trudili da nam omoguće dobar život. Sve stvari koje su se dogodile u posljednjih 30 godina pomogle su mi da postanem ono što jesam danas i da postignem neke stvari koje su možda bile nemoguće. Ali ništa nije nemoguće ako istinski vjeruješ, ako se obvežeš, ako si uvjeren i ako ideš stvarno maksimalno", poručio je menadžer Plymoutha.
Zanimljivo je da je Muslić cijelu igračku karijeru proveo kao napadač u Austriji, u pet najviših rangova natjecanja, a samo jednu sezonu odradio je izvan svoje druge domovine, i to u Hrvatskoj, nastupajući za Novalju.
Ističe kako se uz nogomet lakše prilagodio novom životu u Austriji.
"Zato je nogomet tako važan, jer je univerzalan. Jer kad ste na nogometnom igralištu ili negdje na ulici, nije važno vaše ime, prezime, nije čak ni vaš izbjeglički status ili ne, nego samo igra. To je mjesto gdje vjera, nacionalnost, i to je li mi majka čistačica ili pravnica, nema nikakvog utjecaja. Zato volimo ovu prekrasnu igru i zato je uvijek zovem ‘igra koju volimo‘, i to je čar nogometa", rekao je Muslić.
Njegov prvi govor igračima Plymoutha na tečnom engleskom postao je viralan, vidjelo ga je nekoliko milijuna ljudi. Tvrdi kako svi mogu uspjeti, bez obzira na prepreke koje im se nađu na putu.
"Ako pogledam moju svlačionicu, oni su samo momci iz cijelog svijeta, i to funkcionira. Dakle, zamislite svijet kao svlačionicu; to bi bilo dobro mjesto" zaključio je mladi trener.