Kvalifikacije

Francuska, Belgija i Portugal osigurali EURO

Nogometaši Francuske, Belgije i Portugala osigurali su nastup na EURU 2024. godine u Njemačkoj već u petak, tri kola prije završetka kvalifikacija osiguravši jedno od prva dva mjesta u skupinama B, F, odnosno J.
Sport / Nogomet | 13. 10. 2023. u 23:10 Bljesak.info/Hina

Aktualni svjetski doprvak Francuska u svom je šestom nastupu u skupini B ostvario i šestu pobjedu svladavši kao gost Nizozemsku u Amsterdamu sa 2-1 (1-0), a junak nove pobjede "trikolora" bio je Kylian Mbappe, koji je postigao dva gola.

Napadač Paris SG-a je spretnom reakcijom u sedmoj minuti prvi put zatresao mrežu, da bu 53. minuti povisio na 2-0 sjajnim udarcem s više od 20 metara. Za domaće je Hartman pogodio u 83. minuti za konačnih 2-1.

Francuska je sa 18 bodova tako osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini, drugoj Grčkoj, koja je u Dublinu svladala Irsku sa 2-0 (2-0), bježi šest bodova, a trećoj Nizozemskoj devet bodova.

Iako Grčka ima za odigrati još dvije, a Nizozemska još tri utakmice, ne može se dogoditi da obje te reprezentacije stignu Francusku jer će za tri dana igrati međusobno.

Stopostotan je ostao i Portugal, koji je u svojoj sedmoj utakmici u skupini J upisao sedmu pobjedu svladavši u Portu Slovačku sa 3-2 (2-0).

Portugalci su nakon prvih 45 minuta stekli sigurnu prednost od 2-0 golovima Goncala Ramosa (18) i Cristiana Ronalda (29-11m), da bi u nastavku po jakoj kiši Slovaci dva puta pogađali šutovima izvan 16-erca, precizni su bili Hancko (69) i Lobotka (80), no između ta dva gola Ronaldo (72) je iz velike blizine još jednom zatresao mrežu gostiju, a bio je to njegov nevjerojatni 125. pogodak za reprezentaciju u karijeri.

Portugal tri kola prije kraja natjecanja u skupini ima 21 bod, osam više od druge Slovačke, a 10 više od trećeg Luksemburga.

Belgija je EURO osigurala gostujućom pobjedom 3-2 (1-0) protiv Austrije u Beču. Prva dva gola na utakmici postigao je Lukebakio (12, 55), a nakon što je Lukaku (58) povisio na 3-0 činilo se kako je susret odlučen.

No, Austrija se uspjela vratiti u dvoboj golovima Laimera (72) i Sabitzera (84-11m) te je imala igrača više jer je u 78. minuti isključen Onana, ali se ipak nije spasila od poraza.

Belgija je sa 16 bodova osigurala EURO, a vrlo blizu je i druga Austrija sa 13 bodova, jer je Švedska treća sa samo šest.

Rezultati:

SKUPINA B:

Irska - Grčka 0-2 (Giakoumakis 20, Masouras 45+4)
Nizozemska - Francuska 1-2 (Hartman 83 / Mbappe 7, 53)

SKUPINA F:

Estonija - Azerbajdžan 0-2 (Bajramov 9, Šejdajev 45+4)
Austrija - Belgija 2-3 (Laimer 72, Sabitzer 84-11m / Lukebakio 12, 55, Lukaku 58)

SKUPINA J:

Island - Luksemburg 1-1 (Oskarsson 23 / Rodrigues 46)
Lihtenštajn - BiH 0-2 (Rahmanović 13, Stevanović 41)
Portugal - Slovačka 3-2 (Goncalo Ramos 18, Cristiano Ronaldo 29-11m, 72 / Hancko 69, Lobotka 80)