bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Američko priznanje

'Yu Dream Team je najutjecajnija momčad u posljednjih 25 godina'

03.08.2016. u 10:22
text

Koja je najbolja košarkaška momčad svih vremena? Mnogi od vas bez previše razmišljanja će zazvati američki Dream Team iz 1992. ili Chicago Bullse iz devedesetih..., mnogi, ali ne i magazin Rolling Stone.

Njihov novinar Tom Hawking tvrdi da je to bio tim čije su perjanice trebali biti Dražen Petrović, Toni Kukoč i Vlade Divac.

"Američki Dream Team je na Igrama 1992. godine u Barceloni razbijao suparnike u prosjeku sa 43,8 poena razlike, ali to nije momčad koja nas zanima. Pišemo o najvećoj momčadi koja to nikad nije bila, momčadi koja se raspala prije tih Igara i jedinoj momčadi koja je mogla namučiti Amerikance - jugoslavenska momčad iz 1992. godine koja nikad nije zaigrala zajedno”, Hawkingov tekst prenosi Index.hr.

“Riječ je o vjerojatno najutjecajnijoj momčadi u posljednjih 25 godina na svijetu. Zaboravite Jordanove Bullse, Spurse, LeBronove momčadi i Warriorse - Jugoslavija je zaslužna za modernu košarku kakva se igra danas".

Američka i europska košarka

Naravno, neizbježna je usput bila usporedba američke i europske košarke…

"Postoje temeljne filozofske razlike između europske i američke košarke. Europskoj košarci je oduvijek prioritet timski rad i marljivost, a američka igra je individualizam i zabava. Europska košarka oslanja se na osnove, a američka na fiziku i sirovi talent. Europska igra je samokontrola, a američka samoizražavanje.

Američki Dream Team 1992. godine je momčad sastavljena od najvećih igrača koji su ikada zajedno kročili na teren. Oni su bili momčad sastavljena iz dijelova, a Jugoslavija isto to, ali i mnogo više.

Imali su briljantne pojedince - Petrovića potencijalnu NBA zvijezdu, eksplozivnog strijelca čija je karijera tragično prekinuta u prometnoj nesreći 1993. godine, Kukoč je bio jedinstven igrač koji je mogao braniti bilo koju od pet pozicija. Tu je bio i Divac koji je promijenio ulogu centra i napravio veliki utjecaj na NBA ligu, ali i na napad svoje momčadi kao odličan razigravač.”

Savršeni pojedinci zajedno ne moraju uvijek dati savršen tim, no Hawking smatra da je to u slučaju ex Yu tima bio slučaj.

Savršen tim

“Oni su bili i savršen tim. Pogledajte snimke njihovih utakmica s, recimo, Svjetskog prvenstva 1990. godine. To je nevjerojatno, kao da gledate stare snimke današnjih Warriorsa. Golden State ovisi o sjaju svojih zvijezda, ali još više o načinu na koji oni igraju zajedno kao momčad. Jugoslaveni su činili isto to - u napadu su dijelili loptu zapanjujućom brzinom i složene akcije završavali brzo i elegantno. U obrani su rotirali lako i učinkovito, a njihovo uništavanje suparnika nije proizilazilo iz brzine i jačine, već iz discipline i međusobnog povjerenja.

Bili su vrhunac europskog pristupa košarci i ne čudi što je ovaj pristup pronašao svoj put u NBA ligi tijekom posljednja dva desetljeća jer američka košarka nije mogla napredovati nakon Dream Teama. Od toga nije moglo bolje. Već Dream Team 2 je bio sastavljen od igrača koji nisu mogli upasti u prvi Dream Team, a sve kasnije američke reprezentacije su bile još lošije pa se na kraju dogodilo nezamislivo - nije osvojeno olimpijsko zlato 2004. godine.

Nakon toga američka košarka je doživjela veliku promjenu, a nije slučajno da je najuspješnija momčad u posljednjih 20 godina San Antonio koji je dovodio najviše igrača izvan SAD-a. Gregg Popovich je u San Antonio doveo niz ne-američkih zvijezda i tako stigao do pet NBA naslova.”

Veliki duel kojeg svijet nije dočekao

Za kraj, Hawking je, kao i brojni drugi ljubitelji košarke, zažalio što se duel američkog i jugoslavenskog Dream Teama nikada nije dogodio.

“Najbolja sezona u povijesti pripada Golden Stateu, a ta momčad izgleda poput velikog jugoslavenskog tima... koji nikad nije to ni bio. Ljudi se često pitaju što bi bilo da se Jugoslavija nije raspala i da je odigrala turnir 1992. godine. Na kraju je Hrvatska osvojila srebro s Kukočem i Petrovićem, te barem malo napatila Dream Team u finalu. Naravno, nikad nećemo saznati što bi se dogodilo u tom okršaju, ali je velika tragedija da svijet te godine na Igrama nije vidio susret dvije najveće reprezentacije svoje generacije - najveće igrače američke košarke protiv najvećih eksponenata europske košarkaške filozofije.

Ali, možda taj obračun se nije ni trebao dogoditi jer se igrao tijekom narednih 25 godina - i izgleda da su Europljani došli na vrh."

comment icon
svi komentari (0)