Prvi put nakon 1982. godine

Viceprvaci sa prošlog propuštaju naredni Mundobasket

Da stvar bude gora, u jednom trenutku je Argentina imala velikih 17 razlike, dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine. Još tamo u prvom krugu Argentina je kući izgubila od Venezuele 58:71...
Sport / Košarka | 27. 02. 2023. u 11:50 Bljesak.info

Jedna velika reprezentacija neće igrati na Svjetskom prvenstvu u rujnu mjesecu ove godine. To je ni manje ni više, nego Argentina, aktualni vice prvak.

Iako je Argentina imala isti omjer kao i Venezuela, osam pobjeda i četiri poraza, u međusobnom duelu Venezuela je bila uspješnija. U posljednjem kolu drugog kola Američke zone kvalifikacija, Dominikanska Republika je slavila u Mar del Plati 75:79. Na 19 sekundi prije kraja Jean Montero je pogodio za 75:79, pa su
domaći tražili tricu za povratak u život. Jednu je promašio Campazzo, drugo Laprovitolla, pa Argentina ostaje bez Svjetskog prvenstva prvi put nakon 1982. godine.

Da stvar bude gora, u jednom trenutku je Argentina imala velikih 17 razlike, dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine. Još tamo u prvom krugu Argentina je kući izgubila od Venezuele 58:71, pa trijumf u drugoj utakmici Gaučosa 69:66 nije imao svoju težinu.

“Nismo ih nokautirali i sumnja se počela uvlačiti. Ovo je težak udarac. Emotivno se nismo mogli dići nakon što su izjednačili. Boljet će nas gledati Mundobasket na televiziji,” rekao je trener Gaučosa Pablo Prigioni.

Junak utakmice bio je Jean Montero, 19-godišnji košarkaš Betisa, koji je 18 od svoja 22 poena postigao u drugom poluvremenu, šutirajući za tri 6-9. Osim njega istaknuli su se Gerardo Suero s 13 i Andres Felis s 11 poena te po 4 skoka i asistencije.

Kod Argentine najefikasniji je bio Gabriel Deck sa 27 poena (10-15 iz igre), košarkaš Zvezde Facundo Campazzo ubacio je 10 poena (3-12 iz igre), uz 4 skoka i 5 asistencija, dok je Nicolas Laprovittola također dao 10 koševa (3-11 iz igre, 5sk, 4ast).

Venezuela je ostala u skupini E ispred Argentine, unatoč porazu od Kanade 74:57. Argentina je još mogla proći kao najbolja četvrtoplasirana momčad, no u tome joj se spriječio Brazil pobjedom nad SAD-om s 83:76. U skupini F prolazak u posljednje kolo osigurali su Meksiko, pobjedom nad Urugvajem 82:69 i Portoriko koji je savladao Kolumbiju 87:80.