Minnesota stigla Boston

Jokić mijenja povijest, Dallasu malo Lukinih 39 poena

Jokić je postao tek treći igrač u povijesti lige koji je ostvario 10 takvih učinaka u prvih 25 utakmica sezone. Prvi je bio Oscar Robertson u sezoni 1960./61., a drugi Russell Westbrook u sezonama 2016./17. i 2020./21.
Sport / Košarka | 15. 12. 2023. u 09:21 Bljesak.info

Najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela sezone su svakako košarkaši Minnesote. U posljednjem susretu su savladali Dallas 119:101 i trenutačno su jedna od dvije najbolje ekipe lige s omjerom 18-5. Luka Dončić je igrao sjajnu utakmicu, ubacio je 39 poena za 39 minuta, ali ni to je pomoglo Mavsima. Nije pomoglo ni 13 asista.

Što se asistencija tiče, društvene mreže ističu jednu koja mu ne ulazi u statistiku. Slovenska superzvijezda je tijekom zagrijavanja rukom iza leđa spustila loptu na parket, a onda je desnom nogom savršeno uputila na alley-oop Dwighta Powella.

Na drugoj strani je Naz Reid bio odličan, postigao je 27 poena, za tri poena je šutirao 7/11. Karl-Anthony Towns ga je pratio s 21 poenom, ukupno pet igrača Minnesote je bilo dvoznamenkasto. Sama utakmica je odlučena u prvih pet minuta posljednje četvrtine. Na otvaranju je bilo 89:82, pet minuta prije kraja utakmice domaći sastav je vodio 106:93. Luka je posljednje poene postigao šest minuta pre kraja.

Dončić u ovoj utakmici izjednačio rekord Dirka Nowitzkog, dosad usamljenog na vječnoj listi Mavsa koja navodi učinak igrača koji su ubacili 35 ili više koševa za taj klub. I Nowitzki i Dončić to su napravili 78 puta. Legendarnom Nijemcu za to su bile potrebne 1522 utakmice. Dončić je to napravio u 353.

Žestoki šuterski obračun smo imali u utakmici Sacramenta i Oklahome. Shai Gilgeous-Alexander je na kraju stao na 43 poena, De'Aaron Fox na 41. Kingsi su vodili većim dijelom utakmice, u jednom trenutku je to išlo na +14 u četvrtoj četvrtini, ali se gosti nisu predavali. Svoj zaostatak su skoro anulirali, ali do kompletnog preokreta nisu došli. Sacramento je slavio 128:123.

Clippersi su pred svojim navijačima svladali Golden State Warriors 121:113 uz 10 poena, osam skokova i dvije asistencije Ivice Zupca. Dario Šarić na parketu proveo 17 minuta i 16 sekundi uz pet poena, šest skokova i jednu asistenciju. Najefikasniji je na utakmici bio Klay Thompson s 30 poena za Warriorse, dok je za domaće James Harden ostvario učinak od 28 poena, sedam skokova i čak 15 asistencija. Kawhi Leonard dodao je 27 poena i osam skokova. Clippersima je ovo bila šesta pobjeda u nizu.

Nikola Jokić se nakon nekoliko utakmica, opet vratio u svoj ritam. U slavlju Denver Nuggetsa protiv Brooklyn Netsa 124:101, Jokić je imao učinak od 26 poena, 15 skokova i 10 asistencija. Srpski košarkaš ostvario je triple-double, deseti ove sezone čime je postao prvi košarkaš u povijesti NBA lige s najmanje 10 triple-doubleova u sedam uzastopnih sezona.

Tako je postao tek treći igrač u povijesti lige koji je ostvario 10 takvih učinaka u prvih 25 utakmica sezone. Prvi je bio Oscar Robertson u sezoni 1960./61., a drugi Russell Westbrook u sezonama 2016./17. i 2020./21.