Dobra partija Zupca

Dončić zasjenio Wembanyamu

Dončić je postao tek treći košarkaš u povijesti NBA lige koji je na otvaranju sezone stigao do triple-double učinka s 30 ili više poena.
Sport / Košarka | 26. 10. 2023. u 09:46 Bljesak.info

Teksaški derbi provukao je veliku pažnju na startu nove NBA sezone. Ponajviše zbog Francuza Victora Wembanyame u dresu Spursa o kojem se toliko pisalo i pričalo u posljednje vrijeme. Spursi su dobro ušli u utakmicu, dobili su prvu četvrtinu 43:36, ali su Mavsi bili tu, držali su korak.

Minutu i pol prije kraj, Irving je poentirao za 123:119, vodstvo gostiju. Spursi su povezali dvije izgubljene lopte u dva napada. Njihovu sudbinu je zapečatio raspoloženi Dončić tricom za konačnih 126:119

Luka Dončić na sjajan je način ušao u novu NBA sezonu. a slovenski as je upisao triple-double s 33 poena, 13 skokova i 10 asistencija. Dobru pomoć imao je u Kyrieju Irvingu koji je zabio 22 poena, te Timu Hardawayu Junioru koji je zabio 17 poena. Devin Vassell je bio prvi strijelac San Antonia s 23 poena.

"Bio je sjajan nastup Dončića. Uradio je ono što čini svake večeri. Ni Kyrie nije bio loš. Dva igrača koja će ići u Hall of Fame su nas uništila", pojasnio je Gregg Popovich nakon utakmice. Inače Dončićev nastup je bio pod upitnikom, odluka je donesena sat vremena prije početka utakmice.

Dončić je postao tek treći košarkaš u povijesti NBA lige koji je na otvaranju sezone stigao do triple-double učinka s 30 ili više poena u njemu. Napravio je to dvaput Oscar Robertson, 1961. i 1966. godine, a u novijoj eri još samo Giannis Antetokounmpo 2019.

Tako je Dončić zasjenio Victora Wembanyamu koji je na parketu proveo 24 minute, te je postigao 15 poena uz samo pet skokova. Ubacio je Francuz devet poena u posljednjih sedam minuta, međutim vrlo rano je ušao u probleme s prekršajima. Imao je četiri na početku treće četvrtine.

"Jedna od najtežih stvari za igrača je kad upadneš u problem s prekršajem", rekao je Popovich. "Nikada ne uđeš u ritam i ulaziš i izlaziš iz igre i takve stvari. Opet, koliko je zreo igrač vidjeli smo kada je ponovo ušao u igru u četvrtoj četvrtini."

Boston Celticsi slavili su u Madison Square Gardenu protiv Knicksa 108:104. Jedan od najboljih igrača Celticsa protiv bivšeg mu kluba bio je Kristaps Porzingis koji je zabio super važnu tricu minutu i 29 sekundi prije kraja, a susret je završio s 30 poena. Jayson Tatum je upisao 34 poena i 11 skokova. Knickse su predvodili RJ Barrett i Immanuel Quickley svaki s 24 poena.

"Iskreno, sjajan je osjećaj vratiti se ovdje i igrati u dresu Celticsa. Čak iako su mi zviždali s tribina i dalje je cool, uživao sam u svemu. Za mene je najvažnije da smo pobijedili i jako sam uzbuđen s onime što je pred nama", rekao je Porzingis, koji je nakon vodstva Knicksa od 6 poena razlike tri minute i 40 sekundi prije kraja zabio sljedećih devet poena.

LA Clippersi Ivice Zupca imali su pobjednički start u sezonu. Na domaćem su parketu slavili 123:111 protiv Portlanda na krilima Paula Georgea i Kawhija Leonarda koji su zabili 27, odnosno 23 poena. Zubac je za 25 i pol minuta igre upisao 20 poena, 12 skokova i 4 blokade uz sjajan šut iz igre 8-10.

Zubac je tako postao prvi košarkaš Clippersa nakon više od 40 godina s barem 20 poena i 10 skokova uz 80% šuta u otvarajućoj utakmici sezone.