Chandrayaan-3

Indija sletjela na Mjesec

Ova misija bi mogla potvrditi status Indije kao globalne supersile u Svemiru…
Sci-Tech / Svemir | 23. 08. 2023. u 15:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Indijska svemirska letjelica Chandrayaan-3 uspješno je danas sletjela blizu južnog pola Mjeseca, čime je Indija postala prva zemlja koja je to uspjela uraditi i tek četvrta država koja je uopće sletjela na Mjesec.

Južni pol Mjeseca se smatra područjem od ključnog znanstvenog i strateškog interesa za države koje istražuju Svemir.

Ova misija bi mogla potvrditi status Indije kao globalne supersile u Svemiru, navodi CNN.

  / Izvor Al Jazeera | Indija na Mjesecu

Dosad su na Mjesec sletjele Sjedinjene Američke Države, Kina i bivši Sovjetski Savez.

Indija je 2014. godine postala prva azijska zemlja koja je postavila satelit u orbitu oko Marsa i trebala bi lansirati misiju s posadom u Zemljinu orbitu u sljedećih nekoliko godina, počevši od probnih letova bez posade 2024.

Video: Chandrayaan 3 Landing LIVE: India Makes History as Chandrayaan 3 Successfully Lands on Moon

Chandrayaan-3, što na sanskrtu znači "Mjesečeva letjelica", sletila je nešto poslije 18 sati po indijskom vremenu (12:30 GMT) u blizini malo istraženog južnog pola Mjeseca.

Prethodni pokušaj Indije propao je 2019. godine, a današnji uspjeh dolazi samo nekoliko dana nakon prve ruske misije na Mjesec u gotovo 50 godina, koja je imala za cilj istu regiju, a srušila se na površinu Mjeseca.

K. Sivan, bivši šef Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO), rekao je da su izvršili korekcije nakon neuspjeha prije četiri godine, kada su naučnici izgubili kontakt s prethodnim lunarnim modulom nekoliko trenutaka prije njegovog planiranog slijetanja.

Misija je pokrenuta prije skoro šest tjedana pred tisućama promatrača, ali je trebalo mnogo duže da se stigne do Mjeseca od misija Apollo 1960-ih i 1970-ih, koje su stigle za nekoliko dana.

Indija koristi rakete mnogo manje moćne od onih koje su tada koristile Sjedinjene Države, što znači da je sondi bilo potrebno da orbitira nekoliko puta oko Zemlje kako bi dobila brzinu prije nego što je krenula na svoju mjesečevu putanju dugu trideset dana.

Kopirati
Drag cursor here to close