bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Prijetnja sigurnosti

Mostar ima 6700 pasa lutalica: Koje je rješenje?

Iako je u protekle dvije i pol godine obrađeno tisuću pasa, problem i dalje nije pod kontrolom. Grad ulaže značajna sredstva u sufinanciranje udruga i veterinarskih postupaka, no upitno je može li se ovaj problem riješiti bez izgradnje azila.
28.02.2025. u 16:28
text

Nedavni incident u Blagaju ponovno je otvorio pitanje pasa lutalica u Mostaru, a gradske vlasti uvjeravaju kako nastoje pronaći rješenje kroz suradnju s veterinarskim stanicama, udrugama i međunarodnim organizacijama.

Naloženo je da se psi uhvate

Nakon što smo nedavno izvještavali o napadu čopora pasa na ženu u Blagaju, o ovom incidentu se oglasio i Grad Mostar. Prema njihovim navodima, 11. veljače 2025. godine zaprimili su prijavu o napadu čopora pasa dok je žena šetala svog ljubimca.

Radilo se o cijelom čoporu, a kako je navela, sasvim slučajno je uspjela izbjeći veće posljedice tog susreta, a iz Grada su također potvrdili da su zaprimili i fotografije ugriza na koljenu.

''Služba za komunalne poslove odmah je uputila radni nalog broj 08/25 od 11. veljače 2025. godine J.P. Komunalno Mostar na daljnje postupanje, gdje je naloženo da se psi uhvate te transportiraju do nadležne veterinarske stanice na postupanje veterinara, procjenu zdravstvenog statusa i rizika za okolinu'', navode iz Grada Mostara.

Tko je nadležan za napuštene pse?

Nadležnost za napuštene životinje (pse) dijele županijski i općinski organi uprave, kako je uređeno državnim propisima.

Građani se za pomoć mogu obratiti policiji (MUP-u HNŽ), Gradu Mostaru (Službi za komunalne poslove) i nadležnoj veterinarskoj stanici. Procjenu zdravstvenog stanja napuštene životinje donosi ovlaštena veterinarska stanica, uključujući i utvrđivanje je li pas agresivan ili boluje od zaraznih bolesti.

U slučaju napada pasa lutalica, građani trebaju pozvati nadležnu policijsku stanicu i Službu za komunalne poslove na broj 036-505-511, kako bi se poduzele odgovarajuće mjere sukladno nadležnostima.

Koliko pasa lutalica ima u Mostaru?

Prema podacima Veterinarske stanice, na području Mostara trenutno egzistira 6.700 pasa lutalica. U protekle 2,5 godine suradnje Grada Mostara i fondacije Dogs Trust registrirano je i obrađeno više od 1.000 pasa lutalica, dok se godišnje u veterinarskim stanicama grada sterilizira i obrađuje njih 350.

Međutim, postoje vremenska ograničenja – sterilizacije se ne provode tijekom siječnja i kolovoza zbog niskih i visokih temperatura koje mogu povećati rizik od postoperativnih infekcija.

Podaci o napadima pasa lutalica

Po prijavama građana, Služba za komunalne poslove u 2024. godini izdala je 58 radnih naloga, dok je MUP HNŽ zaprimio 13 službenih zabilješki koje se odnose na napade pasa lutalica.

Trenutno se provode aktivnosti kako bi Grad Mostar, putem sufinanciranja udruga za zaštitu životinja, osigurao zakonski prihvat napuštenih pasa i njihovu adekvatnu skrb do kraja životnog vijeka. Mjere uključuju smanjenje reprodukcije sterilizacijom, cijepljenje radi prevencije bolesti i osiguravanje veterinarske skrbi u slučaju oboljenja.

Izgradnja azila-dugoročno rješenje?

Grad Mostar konstantno poduzima aktivnosti osiguravanja novčanih sredstva u proračunu iz kojih se financira kontrola priraštaja pasa lutalica, obrada u Veterinarskoj stanici koja poradzumijeva sterilizaciju, ugradnju mikročipa, procjenu zdravstvenog statusa i stupnja rizika napuštene životinje za životnu sredinu te proširenje kapaciteta za zbrinjavanje napuštenih životinja kod registriranih udruga za zaštitu životinja, s obzirom da Grad Mostar trenutno nema svoj azil za prihvat napuštenih životinja, navode. 

"Dugoročni plan rješavanja pitanja napuštenih životinja  jeste izgradnja azila za napuštene životinje , međutim takve aktivnosti zahtjevaju značajana financijska sredstva za izgradnju i kasnije održavanje", navode iz Grada Mostara.

Što Grad poduzima po pitanju lutalica?

U 2024. godini izdvojeno je 70.000 KM za hvatanje i obradu pasa lutalica te dodatnih 50.000 KM za sufinanciranje udruga koje se brinu o napuštenim psima. 

Prijedlog Službe za komunalne poslove jeste da se u Proračunu za  2025.godinu osigura iznos od 350.000,00 KM kako bi se potpuno stabilizirala situacija ugroženosti građana od devijantnog napuštenih pasa te povećali kapaciteti zbrinjavanja i osigurala adekvatna zdravstvena skrb istih.

Grad Mostar također surađuje s udrugom Animal Care i veterinarskim stanicama u sklopu programa Dogs Trust, koji je započet u siječnju 2022. godine. U sklopu tog programa provode se humano hvatanje, sterilizacija i veterinarska obrada pasa, s procjenom mogućnosti njihova sigurnog povratka na lokaciju.

  / Bljesak.info

Apel vlasnicima

"Jedan od glavnih uzroka povećanja broja pasa lutalica u Mostaru je napuštanje od strane njihovih  vlasnika s područja grada Mostara i njihovog nekontroliranog razmnožavanja, te ostavljanja pasa na području grada iz šire regije", naglašavaju te apeliraju na svijest vlasnika "da kontakiraju registrirane udruge za zaštitu životinja ukoliko nisu više u mogućnosti pružiti adekvatnu brigu svojim ljubimcima , budući da isti ukoliko su ostavljeni na javnim površinama postaju opasnost za zdravlje i sigurnost građana".

"Važno je napomenuti da sukladno Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja, svi vlasnici pasa dužni trajno označiti pse pomoću mikročipa, te osigurati kontrolu razmnožavanja životinja pod njihovim nadzorom te stoga apeliramo na vlasnike pasa da se pridržavaju zakonskih odredbi čime bi prevenirali nepoželjne posljedice povećanja nezbrinutih pasa na teritoriju grada Mostara", poručeno je iz Grada.

 

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO