Pušenje i zdravlje pluća

Povećanje cijena utjecalo na smanjenje broja pušača među školskom djecom

Pored obveznih inspekcijskih kontrola, kaže da je liječnik u timu obiteljske medicine dužan da informira i motivira pacijenta o prestanku pušenja.
Lifestyle / Zdravlje | 31. 05. 2019. u 14:00 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Almy / Ilustracija

Povećanje cijena cigareta utjecalo je na smanjenje broja pušača među školskom djecom – potvrdila je federalna koordinatorica za kontrolu duhana i pomoćnica direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Aida Ramić-Čatak danas na skupu "Pušenje i zdravlje pluća - aktualna situacija u FBiH" organiziranom povodom Svjetskog dana bez duhanskog dima.

Zbog dokazanog smanjenja pušenja navodi da je apsurdno što je u BiH donesen moratorij na povećanje cijena cigareta, dok dobra praksa Svjetske zdravstvene organizacije i Svjetske banke ukazuje da povećanje poreznih trošarina ne znači smanjenje priliva sredstava u proračune.

Ističe da je individualna odluka svakoga hoće li prestati pušiti, a ono što nije individualno je pravo na zdravlje i boravak u prostorima gdje niko nikoga ne smije ugrožavati zbog svoje vlastite ovisnosti.

Pored obveznih inspekcijskih kontrola, kaže da je liječnik u timu obiteljske medicine dužan da informira i motivira pacijenta o prestanku pušenja.

Ramić-Čatak ukazuje da je jedna karika u lancu zaštite zdravlja stanovništva od duhanskog dima zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje koji u Federaciji BiH još ne postoji, a što je obveza na putu države k Europskoj uniji.

U formi prijedloga utvrdila ga je Vlada Federacije BiH, te je upućen u daljnju proceduru gdje se trenutno čeka da ga odobre oba doma Federalnog parlamenta kako bi bilo omogućeno da počne njegova primjena.

''O tom zakonskom rješenju imali smo široku raspravu i u njegovu izradu smo uložili dosta vremena. Glavni cilj je zaštita i unapređenje zdravlja stanovništva kroz čitav set mjera koji je u skladu sa Okvirnom konvencijom o kontroli duhana. Zakon predviđa zabranu pušenja na javnim i radnim mjestima, javnom prijevozu i automobilima'', rekao je stručni suradnik za odnose s javnošću Federalnog ministarstva zdravstva Zlatan Peršić.

Na skupu je rečeno da su prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH čak 44 posto stanovništva aktivni pušači.

''Oni sve češće dolaze u naše ustanove i  ovim prilikom želimo im naglasiti koliko je pušenje štetno i koliko opterećuje naš zdravstveni sustav. Sve je više onih koji se javljaju zbog karcinoma pluća, kao i drugih respiratornih i kardiovaskularnih bolesti. Također, zabrinjava nas i pasivno pušenje te i na to skrećemo pažnju'', rekao je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Davor Pehar.

Svake godine se izgubi tisuće života, a tri četvrtine uzroka smrti su uzrokovane oboljenjima i stanjima uzrokovanim pušenjem.

Kopirati
Drag cursor here to close