
Visoki krvni tlak (hipertenzija) može povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčane i moždane udare.
Na svu sreću, možete smanjiti te rizike tako što ćete kontrolirati krvni tlak i pobrinuti se za zdravlje srca.
Srčani udar obično nastaje zbog nakupljanja plaka u koronarnim arterijama, što sužava krvne žile i povećava vjerojatnost stvaranja krvnih ugrušaka. Visoki krvni tlak može oslabiti i oštetiti ove arterije, što omogućava nakupljanje plaka i smanjuje stalni protok krvi prema srcu.
To može dovesti do srčanog udara. Možete smanjiti rizik od suženja arterija održavanjem krvnog tlaka i razine kolesterola u zdravim granicama.
Kontroliranje visokog krvnog tlaka obično zahtijeva kombinaciju zdravih životnih navika i lijekova.
Međutim, srčani udar i dalje je moguć, čak i ako pravilno kontrolirate krvni tlak. Zato je važno prepoznati znakove i simptome srčanog udara i znati što činiti ako sumnjate da imate srčani udar.
Krvni tlak ima dvije komponente:
Sistolički tlak (gornji broj u očitanju krvnog tlaka) označava tlak u arterijama kada se srce kontrahira i pumpa krv u tijelo.
Dijastolički tlak (donji broj) označava tlak u arterijama između otkucaja srca, dok je srce u mirovanju.
Sistolički i dijastolički tlak mjeri se u milimetrima žive (mmHg).
Standardni ili zdravi krvni tlak smatra se onim s sistoličkim tlakom ispod 120 mmHg i dijastoličkim tlakom ispod 80 mmHg, prema Američkoj udruzi za srce.
Povišeni krvni tlak označava sistolički tlak između 120 i 129 mmHg i dijastolički tlak između 80 i 89 mmHg.
Bilo što iznad tih vrijednosti smatra se visokim krvnim tlakom ili hipertenzijom.
Čak i kada je hipertenzija blaga, može početi slabiti koronarne arterije, postavljajući temelje za aterosklerozu i srčani udar. Što je krvni tlak viši, to je i oštećenje koje može nastati ozbiljnije.
Visoki krvni tlak može biti nasljedno stanje. Studija iz 2017. godine ističe da čak 40-50 % slučajeva visokog krvnog tlaka u Sjedinjenim Državama ima genetsku predispoziciju za hipertenziju.
Osim toga, postoje i drugi faktori koji dobro poznato uzrokuju visoki krvni tlak, među kojima su:
Povremeni skokovi krvnog tlaka, izazvani stresom, tjelovježbom ili nekim lijekovima, vjerojatno neće uzrokovati oštećenje koronarnih arterija.
Međutim, ako visoki krvni tlak postane kroničan i ne liječi se tijekom mjeseci ili godina, rizik od ateroskleroze i drugih komplikacija znatno raste.
Vrijeme potrebno za razvoj hipertenzivnih srčanih bolesti vrlo je individualno, jer mnogi faktori mogu utjecati na rizik od srčanog udara, prenosi Healthline.
Stariji ljudi, koji već imaju veći rizik od srčanog udara, možda će podnijeti manje godina nekontroliranog visokog krvnog tlaka nego mlađe osobe.
Težina hipertenzije također je ključni faktor u određivanju vremena za oštećenje srca.
Studija iz 2019. godine kaže da je za ljude sa srednjim sistoličkim tlakom od oko 160 mmHg rizik od srčanog udara ili moždanog udara unutar 8 godina bio oko 4,8 %.
Za osobe s prosječnim sistoličkim tlakom od 136 mmHg, rizik od srčanog udara ili moždanog udara unutar 8 godina iznosio je 1,9 %.
Zaključak je da što prije smanjite svoj krvni tlak na zdravu razinu ili što bliže tome, jer će tako biti manji rizik od ateroskleroze i srčanog udara.
Većina srčanih udara uključuje bol ili pritisak u prsima koji traje nekoliko minuta ili se smanjuje, a zatim se ponovno pojavljuje. Tri uobičajena simptoma srčanog udara uključuju:
Smanjenje krvnog tlaka ponekad se može postići samo zdravim životnim navikama, iako mnogi ljudi također trebaju lijekove za kontrolu krvnog tlaka.
Neke od najvažnijih promjena u životnom stilu koje možete napraviti kako biste smanjili krvni tlak i smanjili rizik od srčanog udara uključuju: