bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Raskoš boja

Proljeće kuca na vrata: Cvijeće koje će vaš vrt učiniti čarobnim

Ako želite da vaša zelena oaza što prije procvjeta, sada je savršen trenutak da započnete s planiranjem, sijanjem i sadnjom.
15.03.2025. u 14:00
text

Proljeće je na pragu, a s njim dolazi i savršena prilika da vaš vrt ili balkon zablista u punom sjaju. Ožujak je mjesec buđenja prirode, vrijeme kada se sijanjem pravih biljaka može postići brza i raskošna cvjetna transformacija. Uz malo truda i odabir cvijeća koje brzo klija i cvjeta, vaš će vanjski prostor u tren oka postati prava oaza boja i mirisa.

Topli proljetni dani i duži sunčani sati pružaju idealne uvjete za brzorastuće cvjetne vrste koje gotovo trenutno donose dašak svježine u svaki kutak vrta. Ako želite da vaša zelena oaza što prije procvjeta, sada je savršen trenutak da započnete s planiranjem, sijanjem i sadnjom.

U nastavku otkrivamo kojih sedam cvjetova jamči brze rezultate i kako ih pravilno njegovati za spektakularan vrt ili balkon.

Cinija

Cinija je jedan od najljepših i najzahvalnijih cvjetova za vrt, poznat po jarkim bojama i dugotrajnom cvjetanju od kasnog proljeća do prvih mrazeva. Ova jednogodišnja biljka lako se uzgaja iz sjemena, a učinite to u ožujku u zatvorenom, brzo raste i ne zahtijeva mnogo njege, što je čini savršenim izborom za početnike, piše Zadovoljna.hr

Preferira sunčana mjesta i dobro drenirano tlo, a redovitim zalijevanjem, posebno tijekom sušnih razdoblja, osigurava se bujan rast i obilje cvjetova kako bi se potaknulo kontinuirano cvjetanje, preporučuje se uklanjanje ocvalih cvjetova.

Kadifa

Kadifa je jednogodišnja biljka koja svojim jarkim žutim, narančastim i crvenkastim cvjetovima unosi toplinu i živost u svaki vrt. Osim što je izuzetno dekorativna, poznata je i po svojoj otpornosti te sposobnosti da odbija štetnike, zbog čega se često sadi u blizini povrtnjaka.

Sije su u ožujku u zatvorenom, a presaditi ju možete već u svibnju, voli sunčana mjesta i dobro drenirano tlo, a iako podnosi sušu, redovito zalijevanje potaknut će bujnije cvjetanje

Boražina

Boražina je ljekovita i medonosna biljka prepoznatljiva po svojim nježnim plavim cvjetovima u obliku zvjezdica. Osim što je dekorativna, omiljena je među pčelama i oprašivačima jer u povrtnjacima i vrtovima poboljšava rast drugih biljaka. Vrlo je jednostavna za uzgoj – voli sunčana ili polusjenovita mjesta i dobro podnosi sušu.

Foto: Canva / Boražina

Sije se izravno u vrt jer ne voli presađivanje, a brzo raste i često se sama obnavlja svake godine. Listovi i cvjetovi boražine jestivi su te se koriste u salatama, čajevima i napicima, dodajući im blagi okus krastavca

Dragoljub

Osim dekorativne uloge, poznat je po tome što odbija štetnike te se često sadi uz povrće kao prirodna zaštita. Ako ga sijete u zatvorenom prostoru, najbolje je započeti u ožujku, a potom presaditi vani u svibnju, nakon što prođe opasnost od mraza.

lako se uzgaja iz sjemena, brzo raste i ne zahtijeva posebnu njegu – najbolje uspijeva na sunčanim mjestima i u siromašnijem, dobro dreniranom tlu previše gnojiva može potaknuti rast lišća na račun cvjetova, pa je umjerenost ključna

Gladiola

Cvjeta tijekom ranog ljeta i često se koristi kao rezano cvijeće zbog svojeg profinjenog izgleda i dugotrajnosti u vazi. Gladiola voli sunčane položaje i dobro drenirano tlo bogato hranjivim tvarima. Posijati ju možete krajem ožujka.

Foto: Canva / Gladiola

Presađuje se kada prođu mrazevi, kako bi se osigurao kontinuirani cvat, preporučuje se saditi ih u razmacima od tjedan do dva. Tijekom rasta potrebno je redovito zalijevanje, ali bez zadržavanja viška vlage, jer su lukovice osjetljive na truljenje

Petunija

Omiljena ljetna cvjetnica svojom bogatom cvatnjom i raznovrsnim bojama unosi živost u vrtove, balkone i prozorske kutke. Petunija se sije od veljače do ožujka, ako želite započeti s presadnicama, a presaditi ju možete krajem travnja. Ova jednogodišnja biljka brzo raste i cvjeta od proljeća do prvih mrazeva, pod uvjetom da ima dovoljno sunca.

Foto: Canva / Petunija

Najbolje uspijeva na sunčanim položajima i u dobro dreniranom tlu, a redovito zalijevanje ključno je za održavanje bujnog rasta kako bi se potaknulo neprekidno cvjetanje, preporučuje se uklanjanje ocvalih cvjetova i povremeno prihranjivanje gnojivom bogatim fosforom.

Maćuhice

Maćuhice se obično sade u rano proljeće, početkom ožujka ili travnja, kada temperature počnu rasti, ali se još uvijek izbjegavaju izravni ljetni vrućine. Možete ih posaditi i kao presadnice ili posijati izravno u vrt, ovisno o klimatskim uvjetima.

Foto: Canva / Maćuhice

Procvjetaju već u travnju, ovisno o temperaturama, i cvatu do kasnog proljeća ili početka ljeta ako su pod uvjetima hladnijeg vremena, mogu procvjetati već vrlo rano, a s odgovarajućom njegom (u umjerenim uvjetima) mogu cvjetati čak i do jesenjih mjeseci

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO