Međunarodni dan ukidanja ropstva

Oko 80 milijuna djece su "moderni robovi"

Ropstvo, koje se prema klasičnoj definiciji odnosi na lišavanje temeljnih sloboda pojedinca čineći ga vlasništvom nekoga drugog, kroz povijest su široko koristile razne civilizacije.
Lifestyle / Flash | 02. 12. 2021. u 10:13 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako su prošle 72 godine otkada su Ujedinjene nacije (UN) ukinule ropstvo, skoro 80 milijuna djece u svijetu i dalje radi u "opasnim uvjetima" klasificiranim kao "moderno ropstvo", javlja Anadolu Agency (AA).

Ropstvo, koje se prema klasičnoj definiciji odnosi na lišavanje temeljnih sloboda pojedinca čineći ga vlasništvom nekoga drugog, kroz povijest su široko koristile razne civilizacije.

Prema stručnjacima, u razdoblju od 400 godina, između 15. i 19. stoljeća, trgovci robovima oteli i porobili najmanje 13 milijuna ljudi.

Značajan broj tih ljudi poslan je u prekomorske kolonije uspostavljene od europskih kolonijalnih sila putem transatlantske trgovine robljem gdje su bili prisiljeni raditi kao robovi generacijama.

Trgovina robovima, koju su mnoge zemlje, posebno Velika Britanija i SAD, zabranjivale s početka 19. stoljeća, također je bila zabranjena u Osmanskom carstvu sredinom stoljeća.

Danas je ropstvo zabranjeno u gotovo svakoj zemlji.

Međutim, sam termin ropstva i dalje postoji u današnjem svijetu u obliku "modernog ropstva" i nastavlja biti jedna od najvećih sramota čovječanstva.

Prema informacijama do kojih je došao novinar AA, a koji se odnosi na izvještaje Međunarodne organizacije rada (ILO) i Fonda UN za djecu (UNICEF), u svijetu ima 160 milijuna djece uzrasta od pet do 17 godina koji rade. Oko 79 milijuna djece radi u opasnim uvjetima koji bi se smatrali modernim ropstvom.

Broj djece zaposlene na opasnim poslovima, kojih je 2000-ih bilo oko 170,5 milijuna, u 2016. godini smanjen je na 72,5 milijuna.

Međutim, posljednjih godina ponovo je došlo do povećanja, a broj djece zaposlene na poslovima koji se smatraju modernim ropstvom dostigao je 79 milijuna. Očekuje se da će se ovaj broj povećati u narednim godinama.

Paralelno s tim, broj djece radnika porastao je sa 151,6 milijuna u 2016. na 160 milijuna u 2020. godini. Procjenjuje se da će broj djece radnika porasti na 168,9 milijuna do kraja 2022. godine.

Najviše djece radi u Africi

Prema izvještaju ILO-a, Afrika ima najveći broj djece radnika od 2020. godine. U Africi, koja ima 92,2 milijuna djece radnika, 41,4 milijuna djece zaposleno je na opasnim poslovima.

Postoji 48,7 milijuna djece koja rade u Aziji i Pacifiku, što je regija s najvećim brojem djece koja rade nakon Afrike. Dok u Sjevernoj i Južnoj Americi radi ukupno 10,7 milijuna djece, 8,3 milijuna djece je u radnom odnosu u Europi i Središnjoj Aziji.

S druge strane, procjenjuje se da u arapskim zemljama ima 1,2 milijuna djece radnika.

Nestabilne zemlje imaju više djece radnika

U zemljama čije su institucionalne i društvene strukture narušene zbog sukoba, ekonomije i raznih razloga, živi 30,9 posto djece radnika.

Dječji rad je češći u zemljama s niskim prihodima, ali je također ozbiljan problem u zemljama s visokim dohotkom.

Više od 40 milijuna odraslih modernih robova

Dok je broj odraslih koji rade u uvjetima definiranim kao moderno ropstvo oko 40,3 milijuna, 15,4 milijuna od ovog broja su oni koji su primorani na brak, a 24,9 milijuna su oni koji su prisiljeni da rade. Također se navodi da su 71 posto onih koji su podvrgnuti modernom ropstvu žene i djevojke.

Međunarodni dan ukidanja ropstva

Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda iz 1948. godine, 2. prosinac se u cijelom svijetu obilježava kao Međunarodni dan ukidanja ropstva.

Usvajanje zakona ima za cilj iskorjenjivanje suvremenih oblika ropstva, kao što su trgovina ljudima, seksualna eksploatacija, dječji rad i prisilni brakovi.

Kopirati
Drag cursor here to close