Uljepšajte prostor

Kad je pravo vrijeme za posaditi balkonsko cvijeće i kako ga održavati?

Bilo da imate veliku, suncem okupanu krovnu terasu na vrhu zgrade ili mali, sjenoviti balkon stana ili kuće, lako je učiniti prostor privlačnijim s nekoliko biljaka.
Lifestyle / Flash | 19. 05. 2023. u 09:47 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Balkonsko cvijeće se dobro prilagođava životu u teglama, a i mnoge vrste izdržat će povećanu toplinu i vjetar na povišenom mjestu. Ovisno o lokaciji tj. orijentaciji balkona, neke biljke su bolje od drugih.

Primjerice, neke biljke su prikladnije za male površine. Neke biljke uspijevaju na mjestima gdje nema sunca, neke s puno sunca. Neke biljke ne podnose jake vjetrove i trebaju više zaštite. Neke su posude lagane, neke teške, posebno kada se doda voda. Tlo i lonci postaju teški, i to vrlo brzo. Pazite da balkon ne opteretite s previše težine.

Kada se sadi balkonsko cvijeće?

Jedno od najčešćih pitanja je: Kada je najbolje vrijeme za sadnju? Općenito, bitka oko idealne sezone sadnje obično je između proljeća i jeseni. Balkonsko cvijeće većinom se sadi u rano ljeto, ali sadnja može započeti već u proljeće. Većina balkonskog cvijeća sadi se na sličan način. Prije sadnje pripremite posude (cvjetne posude, balkonske kutije, sanduke), drenažu (mali šljunak, ekspandiranu glinu, šljunak) i balkonsko cvijeće koje želite posaditi.

Vrste balkonskog cvijeća

Balkonsko cvijeće spada u dvije glavne kategorije: višegodišnje i jednogodišnje. U većini slučajeva, htjet ćete se držati biljaka koje su sposobne rasti na jakom do djelomično jakom suncu i koje mogu lako preživjeti uvjete suše. U pravilu, trajnice cvjetaju kraće, ali biljka se iz godine u godinu vraća i ponovno cvjeta. Jednogodišnje biljke će, s druge strane, cvjetati kontinuirano tijekom cijele sezone, ali kada ona završi, umiru i više se ne oporavljaju. Budući da obje vrste imaju svoj šarm, mnogi kućni vrtovi uključuju oboje.

Balkonsko cvijeće koje voli sunce

Prije kupnje biljaka obratite pažnju na to koliko sunčeve svjetlosti balkon ima u različito doba dana. Puno sunca znači šest ili više sati izravne sunčeve svjetlosti, dok je djelomično osunčan balkon ima otprilike upola manje. Neki balkoni također mogu biti u potpunom hladu. Obavezno pročitajte oznaku ili opis biljke kako biste znali hoće li biljka uspjeti u vašim uvjetima.

Ako je vaš balkon zaklonjen nadstrešnicom, ne zaboravite redovito zalijevati biljke. Imajte na umu da se posude ili lonci izrađeni od poroznih materijala, poput terakote ili kokosovih vlakana, brzo isušuju jer voda iz njih brzo isparava pa će biljke posađene u njih zahtijevati češće zalijevanje od onih u plastičnoj posudi. Lonci ili posude od manje propusnih materijala, poput plastike ili metala, sporije se suše. Gurnite prst u lonac da osjetite razinu vlage u tlu; ako je mokro, pričekajte sa zalijevanjem. Ako je zemlja suha i se povlači sa stijenki lonca, dobro zalijte svoju biljku.

Pelargonije

Pelargonije su jedno od najšarmantnijih cvijeća za balkon. Odlične su jer je održavanje lako i ne zahtijeva puno njege, a vole izravnu sunčevu svjetlost. Također se lako uzgajaju. Pelargonije lijepo izgledaju i imaju lijep miris.

Zapravo, to je jedno od cvijeća najugodnijeg mirisa. Geranija zahtijeva pristup izravnoj sunčevoj svjetlosti. Pelargonije su višegodišnje cvijeće koje dobro uspijeva kada je vezano za korijen, pa uspijevaju u malim posudama za biljke. Premjestite ih unutra tijekom zime ako živite u hladnoj klimi. Da bi pelargonije prezimile, odrežite ih i držite pokrivene u mraku na hladnom mjestu, kao što je podrum, zalijevajte ih samo ako venu. Nakon zime držite ih na neizravnom svjetlu nekoliko tjedana i gnojite kako bi ih “probudili”. Tada se mogu postaviti na balkon.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Emma Maria Larsen (@emmaspelargon)

Calibrachoa

Calibrachoa, također poznata kao zvonce, vrlo je nalik minijaturnoj petuniji. Otporniji je na promjene vremenskih uvjeta i bolesti. Calibrachoa ima kompaktan rast i male cvjetove.

Calibrachoa dobro izgleda u bordurama i u posudama. Viseće košare također su dobar su izbor za uzgoj milijuna zvončića jer izgleda atraktivno. Za plodno cvjetanje potreban je uzgoj calibrachoa na suncu jer slabije cvjetaju u sjeni. Tlo za uzgoj calibrachoe mora biti porozno, dobro drenirano, bogato i propusno. Preferiraju brzo drenirajuću zemlju za tegle. Najbolje je manje zalijevati jer prekomjerno zalijevanje uzrokuje truljenje korijena. Zalijevajte ovo cvijeće polako i duboko, natapajući tlo do dubine korijena. Sjajno privlače poglede, tvoreći glamurozne kaskade. Dostupne su u raznim bojama i najintenzivnije cvjetaju na punom suncu. Zajedno s pelargonijama one su jedno od najpopularnijeg balkonskog cvijeća. Ipak, imaju jednu prednost u odnosu na pelargonije. U rano proljeće su pristojne veličine, dok je pelargonijama potrebno nešto duže za rast i cvatnju.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Maddalena (@ma.18.dd.68)

Balkonsko cvijeće koje voli hlad

Balkoni okrenuti prema sjeveru i istoku dobivaju najmanje sunca tijekom dana. Sličan je problem kada drveće ili druge zgrade blokiraju sunčevu svjetlost. Odabir prave biljke za sjenoviti balkon mogao bi biti problematičan. Biljke na takvim mjestima često jedva rastu i uopće ne cvjetaju. Rješenje je odabir prave vrste. Balkonsko cvijeće koje voli sjenu i hlad su najbolji izbor, u ovom slučaju.

Begonije

Pahuljasti, svijetli cvjetovi begonije pružit će blistav prizor sve do prvog jesenskog mraza. Begonije su blistave, uglavnom nježne trajnice koje se obično sade u tegle i viseće košare. Imaju reputaciju da su malo staromodne, ali nove sorte vrlo se razlikuju od ljupkih biljaka koje su se tradicionalno koristile.

  / Begonije

Maćuhice

Maćuhice su jednogodišnje cvijeće koje voli sjenu i hlad. Maćuhice bolje preživljavaju u hladnije vrijeme (podnose lagana smrzavanja i mrazeve), ali ne uspijevaju dobro na vrućini. Kada ih posadite, dodajte im gnojivo jednom tjedno kako bi ih održali jakima i uklonite cvjetove koji su žuti kako bi potaknuli novo cvjetanje. Ako se drže u dobro dreniranom tlu u posudi, obavezno ih zalijevajte jednom tjedno. Nemojte previše zalijevati ili pustiti da voda sjedi u posudi.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Roberta Glavaš (@robertaglavas)

Hortenzije

Već duže vrijeme mnogi koriste šareno cvijeće, posebno hortenzije, za ukrašavanje svojih terasa, balkona i ulaza. Hortenzijama je važan odabir posude. Hortenzije ne uspijevaju baš najbolje u manjim posudama jer im je korijenje agresivno i brzo puni manje posude. Manje posude također se suše prebrzo za ono što hortenzije preferiraju. Također im morate osigurati da na dnu postoje rupe za drenažu. To je uvjet za uzgoj hortenzija u posudama jer će korijenje istrunuti ako tlo nema dovoljno drenaže.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Contrast d.o.o. (@contrast.si)

Vanjski životni prostori kao što su balkoni ili trijemovi često su mali, ali njihovo ukrašavanje cvijećem dodaje šarm vanjskom dizajnu zgrade ili kuće i stvara prekrasna mjesta za uživanje na otvorenom, opuštanje i zabavu sa stilom. Ipak, osim pažljivo odabranog balkonskog cvijeća ovisno o poziciji balkona, važno je imati još nekoliko stvari na umu. Prilikom planiranja dekoracije balkona, trebali biste razmišljati o pravilnom rasporedu biljaka i uskladiti ih, stvarajući zanimljive oblike. Koje se cvijeće može saditi zajedno, ovisi o njihovim individualnim potrebama, oblicima i bojama.

Kopirati
Drag cursor here to close