Na današnji dan prije 140 godina, 7. veljače 1885. rođen je Sinclair Lewis, prvi američki dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
Harry Sinclair Lewis rodio se u selu Sauk Centre, Minnesota. U dobi od 13 godina pobjegao je od kuće i neuspješno pokušao postati bubnjar u Španjolsko-američkom ratu.
Krajem 1902. Lewis je otišao od kuće na godinu dana na Akademiju Oberlin kako bi se kvalificirao za prijem na Sveučilište Yale. Upisao se na Yale 1903., ali je diplomirao tek 1908., uzevši slobodno vrijeme za rad u Helicon Home koloniji.
Lewisov neugledni izgled, seoski maniri i naizgled samovažnost otežavali su mu osvajanje i zadržavanje prijatelja na Oberlinu i Yaleu. Stekao je nekoliko prijatelja među studentima i profesorima, od kojih su neki prepoznali mogućeg pisca.
Lewisov najraniji objavljeni kreativni rad - romantična poezija i kratke skice - pojavio se u Yale Courantu i Yale Literary Magazinu, čiji je postao urednik. Nakon diplome Lewis se selio s posla na posao i s mjesta na mjesto u nastojanju da spoji kraj s krajem, pišući fikcijsku prozu za objavljivanje i kako bi otjerao dosadu.
Lewis je u proljeće 1910. upoznao Jacka Londona, kojemu je jedno vrijeme pomagao u pisanju zadnjeg, nedovršenog romana "The Assassination Bureau, Ltd".
Proputovao je veći dio zemlje radeći kao izvjestitelj mnogih listova i agencija, a usput piše bulevarsku prozu i priče. Svojim prvim romanom "Glavna ulica" (1920.) postiže ogroman uspjeh. Za kratko vrijeme bilo je rasprodano pola milijuna primjeraka, a roman je preveden na gotovo sve europske jezike.
Nakon toga slijedi niz romana u kojima je realistički, uz snažnu satiru, opisao značajke američkog načina života kao samozadovoljstvo, trku za zaradom, površnost, konformizam i slično. Time je stvorio dojmljive likove provincijalaca, biznismena i skorojevića željnih uspjeha i mjesta u društvu.
Neki su od tih likova, npr. poslovni čovjek iz maloga grada George F. Babbitt (Babbitt, 1922) i licemjerni propovjednik Elmer Gantry (Elmer Gantry, 1927), postali simbolima američkoga društva.
Ostala djela: Arrowsmith (1925), Čovjek koji je poznavao Coolidgea (The Man Who Knew Coolidge, 1928), Dodsworth (1929), Ovdje se to ne može dogoditi (It Can’t Happen Here, 1935), Kraljevska krv (Kingsblood Royal, 1947) i dr.
Svojim djelima uskoro izbija u sam vrh velikih realističkih pisaca suvremene Amerike.
Sinclairova satira i kritika društva izazvala je proturječja u javnosti – od silnih pohvala do poziva na linč i uhićenje.
Lewis je Nobelovu nagradu za književnost dobio 1930. godine, a danas je jedan od najslavnijih američkih pisaca takozvane izgubljene generacije (uz Hemingwaya, Eliota, Fitzgeralda i dr.).
Zanimljivo, 1926. odbio je primiti Pulitzerovu nagradu za roman "Arrowsmith".
Sinclair Lewis preminuo je 1951. godine u Rimu, od posljedica kroničnog alkoholizma.