Židovi u Visokom

Narod od kojeg je ostalo groblje i uličica

Židovi u Visokom uglavnom su se bavili trgovinom i zanatima, da su bili limari, brijači, krojači, kožari, obućari, krpadžije.
Kultura / Flash | 19. 01. 2020. u 09:54 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Židovi u Visokom ne žive već pola stoljeća. Iza njih je ostalo groblje, uličica od stotinjak koraka i priča da su bili dobri trgovci, zanatlije i liječnici.

Imali su i sinagogu, u današnjoj Jevrejskoj ulici, ali od nje je ostao samo crtež, u Zavičajnom muzeju.

Savjetnik za kulturu i vjeru Živodske zajednice BiH Eli Tauber kazao je Feni da su Židovi svojim zalaganjem i znanjem doprinijeli razvoju Visokog, a da je najzapaženija uloga u oblasti kožarstva i kožarske industrije.

''U Visokom više nema Židova, posljednji su umrli 70-ih godina. Ostao je  čitav niz imena zapisan na spomenicima na malom, lijepom groblju smještenom pod brijegom, na putu iz Visokog prema Kiseljaku'', istaknuo je Tauber.

Navodi kako su se Židovi u Visokom uglavnom bavili trgovinom i zanatima, da su bili limari, brijači, krojači, kožari, obućari, krpadžije. Jedan od uglednijih Židova, ističe, bio je Elijas Kabiljo, koji je doselio iz Sarajeva. Bio je imućan te je sagradio ciglanu, zidao kuće i davao ih pod najam. Te se kuće i danas nalaze u Visokom i zovu ih Kabiljine kuće, preko puta Socijalnog.

Video: Groblje i ulica jedini svjedoci o života Jevreja u Visokom

Povjesničarka Mirna Malić kaže da su u tom visočkom naselju Židovi uglavnom živjeli, duž glavne ulice. U Jevrejskoj nisu, a ulica je dobila ime jer je u njoj bila sinanoga.

Izdvojila je nekoliko židovskih obitelji, među kojima su Danon, Kabiljo i Demajo. Također, smatra da je jedan od uglednijih Židova bio Kabiljo koji je, pored ostalog, donirao ciglu za izgradnju Sokolskog doma, u Visokom poznatijeg kao Partizan.

''Avram Demajo je bio jedan od poznatih profesora kožarske škole'', rekla je Malić te dodala da su Židovi u Visokom imali i tiskariju Danon.

Židovi su u Visoko stigli u 18. stoljeću. Na teritoriji visočkog sreza, do 1941. godine živjelo je ukupno 199 Židova. Srez je obuhvaćao Visoko, Brezu, Kakanj i druge općine. Za vrijeme okupacije kod svojih kuća ostale su tri osobe, ljekarnik i dvije starice koje zbog bolesti nisu mogle putovati. Rat je preživjelo samo 18 Židova.

Naziv židovske zajednice u Visokom prije rata bio je Židovska bogoštovna općina Visoko.

Kopirati
Drag cursor here to close