Konferencija koja je nastala kao rezultat suradnje turističke zajednice Grada Mostara s Francuskim institutom u BiH i s Francuskom ambasadom održana je u utorak u Gradskoj vijećnici Grada Mostara.
Njezin cilj bio je okupljanje stručnjaka iz različitih područja kako bi zajedno raspravili o aktualnim izazovima s kojima se suočavaju društvo, turistički sektor i okoliš te razmijenili primjere dobre prakse i konkretna rješenja.
Elvira Ćemalović, direktorica Turističke zajednice Grada Mostara rekla je kako konferencija za cilj ima napraviti smjernice koje će pomoći Mostaru da pozicionira turističke zajednice u BiH, radi pametne strategije te kako Mostar učiniti jednom održivom turističkom destinacijom.
"Između ostalog fokus je i na tome koliko CO2 otisak može štetiti kada je u pitanju turizam, dakle dolaze velike brojke turista, a to sigurno oštećuje prirodu i zasigurno ostavlja trag na spomenike koji se posjećuju tako da se za to moramo pobrinuti", rekla je Ćemalović.
Loé Lagrange, direktorica Francuskog instituta u Bosni i Hercegovini i savjetnica za suradnju i kulturu ambasade Francuske osvrnula se na sličnosti francuskog grada Avignona i Mostara i na važnost razmjene iskustava za obostranu dobrobit.
"Kao što svi znaju Francuska je turistička zemlja, a BiH također ima veliki potencijal i ne samo potencijal. Mostar ima izazova koji su slični onima u Avignonu u Francuskoj i zbog toga smo odlučili da ima mogućnosti za razmjenu iskustva između ova dva grada. To su mali gradovi koji trebaju paralelno privući turiste i sve napraviti da turizam ostane održiv i da turizam ne bude protiv interesa stanovnika. Puno je sličnosti ova dva grada, klima je slična, mediteransko bilje, kulturno i povijesno naslijeđe i mislim da se zbog toga zajedno može napraviti puno", rekla je direktorica Lagrange.
Almir Peštek profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu govorio je o važnosti govora o održivom turizmu i pomjeranju fokusa razvoja turizma s ekonomskih ciljeva na društvene i okolinske.
"Stravična poskupljenja na turističkim destinacijama su simptomi problema s kojim smo suočeni, a to je da turizmom ne upravljamo kao sistemom. Povećan broj turista je dobra stvar za lokalne zajednice u smislu zapošljavanja i ostvarenja prihoda, a s druge turizam pravi mnoge negativne efekte posebno na društvo i na okoliš", rekao je Peštek.
Almir Peštek također misli da je došlo vrijeme da se počne razmišljati o turizmu kao sistemu i da se uspostavljaju organizacije koje će dugoročno dovesti do zadovoljstva.