Ime je to koje se ne zaboravlja tako jednostavno: Špilja zmajeva daha. No, nije taj kutak Zemljine utrobe u dalekoj Namibiji poznat samo po zvučnom imenu.
Naime, ta je špilja dom jednog doista posebnog svjetskog rekordera. U njoj "živi" najveće podzemno jezero na svijetu.
Ovo neobično jezero nalazi se na dubini od 100 metara, a površina mu je oko dva hektara. Dubina mu još uvijek, iako je njegova neposredna okolica dobro istražena, nije utvrđena.
Naime, ronioci su uspjeli doseći dubinu od 131 metar, no na njoj nisu pronašli dno jezera. Tako da taj podatak i dalje ostaje skriven velom tajne.
Tajnovitosti doprinose i izvještaji o različitim čudnovatim životinjama koje obitavaju u mračnim vodama jezera.
Špilja zmajeva daha otkrivena je ne tako davno, 1986. godine, u regiji Otjozondjupa. Otkrili su je južnoafrički speleolozi, a ime je dobila po tome što se kroz otvor špilje uzdiže vlažan i topao zrak.
Špilja se inače nalazi na privatnom zemljištu i nije dostupna javnosti. A i da jest, definitivno ne bi bila za svakoga, odnosno za većinu ljudi. Ulaz u špilju praktički je vertikalni tunel, mjestimično dosta uzak i jezeru se pristupa ‘s užeta’.
No, zaronimo još malo dublje u fascinantni svijet podzemnih jezera. Drugo najveće nalazi se u Sjedinjenim Američkim Državama, u Tennesseeju, u okrugu Monroe.
Riječ je o Craighead Cavernsu, a ponekad se naziva i izgubljenim morem. U biti, riječ je o špiljskom sustavu u kojem se to "izgubljeno more" nalazi, a ono je 240 metara dugačko te 70 metara široko.
U Europi, najveće prirodno podzemno jezero pronaći ćete u Švicarskoj. To je jezero svetog Leonarda, oko 300 metara dugačko i 20 metar široko, piše Putni kofer.
Sva podzemna jezera koja smo nabrojali spadaju u kategoriju podzemnih jezera koja se ne nalaze ispod ledenjaka jer je većina podzemnih jezera upravo takva.
Svjetski rekorder nalazi se pak, i to nekako očekivano, na Antarktici. Zove se Vostok, nalazi se blizu Južnog pola, a otkriven je 1960-ih godina. Nalazi se 3,2 kilometra ispod površine leda. Dugačko je 215 kilometara, a široko 50-ak kilometara.