bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Problemi prijevoznika

Vozači iz BiH nakupili više od 100 godina zabrane ulaska u EU

Prijevozničke firme proteklih mjeseci, više nego ikad, zbog kroničnog nedostatka radne snage traže od organa EU da vozači budu izuzeti
01.04.2025. u 08:58
text

Zbog prekršenog pravila prema kojem u zemljama Europske unije mogu provesti do 90 u 180 dana, vozačima kamiona iz BiH je do sada izrečena zabrana ulaska u EU u ukupnom trajanju većem od 100 godina.

Potvrdio je to za "Nezavisne novine" Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prijevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, koji dodaje da su prijevoznicima po tom osnovu izrečene i novčane kazne u iznosu od blizu 300.000 eura.

"Ako ste minut prekoračili u odnosu na dozvoljenih 90 u 180 dana, već ste sebi napravili problem", istaknuo je Grbić.

Traži se da vozači budu izuzeti

Sporno europsko pravilo je, inače, na snazi još od 15. prosinca 2010. godine, ali prijevozničke firme proteklih mjeseci, više nego ikad, zbog kroničnog nedostatka radne snage traže od organa EU da vozači budu izuzeti, s tim što nema naznaka da će se to dogoditi.

Institucije u BiH tvrde da pokušavaju premašiti probleme s kojima se susreću bh. vozači kamiona, a jedno od mogućih rješenja, koje je na stolu, jeste skraćivanje vremena na graničnim prelazima.

Ministarstvo komunikacija i transporta BiH je, naime, "skrojilo" Prednacrt odluke o uspostavljanju odbora za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog drumskog prometa, u kojem su ponuđena neka od rješenja.

U odbor bi, kako je predviđeno, trebalo da budu imenovani predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva vanjskih poslova BiH, Uprave za neizravno oporezivanje, Granične policije BiH, entitetskih ministarstava prometa, gospodarske komore itd.

Izazovi za prijevoznike

Odbor će, kako je planirano, održati prvi sastanak u roku od 60 dana od dana uspostavljanja, te će se sastajati najmanje dva puta godišnje, a po potrebi i češće.

U obrazloženju spomenutog dokumenta navodi se da se prijevoznici u BiH suočavaju s brojnim izazovima na poslovnom planu, kao što su odlazak vozača radi rada u inostranstvu, uvjetovanost dozvolama, carinske procedure, porezna i druga izdvajanja državi.

"Domaći prijevoznici već duži period ukazuju na problematiku odlaska vozača u zemlje Europske unije, uslijed sveukupnih radnih uvjeta koji se dodatno usložnjavaju dugim čekanjem na graničnim prelazima i ograničenjima u pogledu dana boravka u Europskoj uniji u trajanju od najviše 90 dana u periodu od 180 dana. Ministarstvo je upoznato s informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabrane ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja vremena boravka u Europskoj uniji", naveli su iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Istakli su da su o ovom problemu informirali Vijeće ministara BiH i od Europske unije zatražili izuzimanje vozača koji obavljaju međunarodni drumski prijevoz putnika i robe od ovih pravila.

Mjere olakšice

"Zadaci odbora, čije je formiranje u planu, su da predlaže mjere za olakšice u međunarodnom i međuentitetskom prometu", istaknuto je u nacrtu.

Analiza ograničenja u prometu je, kako se dodaje, ključna za identifikaciju prepreka koje usporavaju efikasnost prometa, kao što su zastarjeli pravni okvir, komplicirane administrativne procedure i ograničeni infrastrukturni kapaciteti, gdje spadaju granični prelazi i slično.

"Komplicirane i vremenski zahtjevne administrativne, carinske i granične procedure u osnovi predstavljaju glavnu prepreku u pogledu efikasnosti prometa. Kvalitetno izrađen prijedlog programa olakšica omogućio bi smanjenje broja potrebnih dokumenata i pojednostavljenje administrativnih procedura, tj. koraka, što direktno utiče na brži protok robe i putnika, smanjenje troškova i brzinu isporuke. Pojednostavljenjem ovih procedura, posebno uz primjenu informatičkih tehnologija, moguće je ubrzati obradu, smanjiti vrijeme čekanja na granicama i optimizirati tokove prometa", navedeno je u nacrtu.

Priče za malu djecu

Grbić, međutim, ocjenjuje da su to priče za malu djecu.

"To neće riješiti problem. Taj problem datira od 2010. godine i hiljadu puta smo slali inicijative nadležnim institucijama, a nikad ništa nije urađeno po tom pitanju. Tražili smo da se na frekventnim graničnim prelazima uvede treća smjena kako bi se smanjilo čekanje, da se otvori još par graničnih prelaza kako bi se ubrzalo carinjenje robe. Ništa još nije urađeno", rekao je Grbić za "Nezavisne novine".

On je istakao da je njegov kamion u nedjelju navečer, u 22 sata, krenuo ka EU.

"Evo sad je ponedjeljak, 13 časova, tek sad je prešao tamo, eno na hrvatskoj strani. Što da ja radim s tim vozačem? Izašli su mu 'arbajt sati' i on sad mora parkirati kamion", pojašnjava Grbić.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO