TC Plaza Mostar reklamom na pojedinim medijima, najavila je kako otvara vrata nedjeljom od 10 do 19 sati.
Iz menadžmenta TC Plaza Mostar ističu kako su, kroz interakciju s posjetiteljima, uvidjeli da mnogima nedjelja nedostaje kao dan za opuštanje i kvalitetno provođenje zajedničkog vremena, pa su najavili sadržaj s posebnim fokusom na obitelji.
Kao odgovor na ove potrebe, a uprkos činjenici da će trgovine biti zatvorene, odlučili su pružitiposjetiteljima raznovrstan program.
Od nedjelje, 26. siječnja 2025. godine, kako stoji u reklamnom članku, TC Plaza će biti otvoren za sve posjetitelje u periodu izmedju 10-19h.
''Izražavamo nadu da je i zakonodavac također već prepoznao ovu potrebu te da će u skorije vrijeme pronaći mogućnosti za proširenje aktivnosti unutar tržnih centara, čime bi se dodatno obogatila ponuda za građane'', naveli su iz menadžmenta Plaze.
Parking tržnog centra Plaza Mostar nedjeljom je dostupan besplatno svim posjetiteljima, pružajući dodatnu pogodnost za ugodan boravak i uživanje u sadržajima.
Podsjetimo, ovaj centar, je nakon uvođenja neradne nedjelje ostao otvoren. Federalni tržišni inspektorat odmah u prvu nedjelju posjetio Tržni centar Plaza u Mostaru koji je unatoč zabrani bio otvoren, pravdajući to ranijom odlukom mostarskog Gradskog vijeća kojom se tom centru odobrava rad nedjeljom.
Zanimljivo jest da iako su iz ovog centra svojim zakupcima, dan ranije, poslali molbu tražeći od njih da otvore svoje trgovine, te da će u sličaju eventualnih kazni oni snositi troškove, određeni dio trgovina ipak se oglušio na ove molbe te odlučio poštovati federalne zakone.
Dva mjeseca nakon uvođenja zabrane rada nedjeljom za trgovce u bh. entitetu Federacija BiH, mišljenja javnosti o ovoj mjeri su podijeljena. Ekonomski stručnjaci i poduzetnici navode negativne posljedice mjere i ističu da bi pravi efekat imala samo kad bi bila provedena na razini cijele države.
Dok je dijelu radnika neradna nedjelja donijela olakšanje, za zaposlene u trgovinama koje ostaju otvorene, to znači više posla.
No neradna nedjelja uskoro bi mogla biti ukinuta, Udruženje poslodavaca FBiH, kako je to priopćio njihov predsjednik će tražiti ukidanje člana 18. putem kojeg se omogućuje izuzeće lokalnih zajednica od neradne nedjelje, koji je prema njegovim riječima, sve učinio besmislenim.
Još jedan podatak koji je uzdrmao poslodavce i vladajuće strukture i zbog kojeg bi neradna nedjelja ponovo mogla biti radna, jeste da neradnom nedjeljom Federacija BiH gubi 200 milijuna KM od PDV-a, koji odlaze u kasu Republike Srpske (RS).
Ono što se sada otvara kao druga mogućnost primjene novog rješenja spomenute odluke, jeste način uređenja po uzoru na Hrvatsku neradnu nedjelju, a to je da u toku godine trgovine mogu odabrati 16 neradnih nedjelja.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, gostujući na TV Hayat kazao je da je neradna nedjelja bila veliki pritisak od sindikata. Rekao je i to da su oni odluku dobro izanalizirali, ali da su njihove prvobitne procjene bile nešto drugačije od onih kojima danas svjedočimo.
Za Bloomberg Adriju su iz Udruženja poslodavaca FBiH kazali da Upravni odbor UPFBiH još uvijek nije zauzeo konačan stav po pitanu povlačenja člana 18. iz Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH ("Neradna nedjelja"), no naglašavaju da je sektor trgovine nezadovoljan trenutnim stanjem, posebno nakon odobravanja prvih izuzetaka od ovog člana.
Prema njihovom mišljenju, neradna nedjelja bez mogućnosti izuzeća, kako je bilo predviđeno važećim zakonom, ima smisla samo ako se primjenjuje u cijeloj Bosni i Hercegovini, jer doprinosi uniformnosti tržišta i omogućava ravnotežan razvoj sektora.
"Uvođenje izuzeća na lokalnom nivou može stvoriti nelojalnu konkurenciju između općina i gradova, što nije u interesu cjelokupnog sektora", navode.
Zakon o unutrašnjoj trgovini kojim se zabranio rad trgovina nedjeljom usvojen je najprije na Vladi Federacije BiH, pa potom i u oba doma Parlamenta FBiH, čime je kao takav mogao stupiti na snagu. Za eventualno potpuno ukidanje odluke bit će potrebna odluka Vlade.
Podsjećamo, do sada je mogućnost izuzeća prvo dobilo Orašje, nakon čega je donesena nova uredba, kojom su i drugi gradovi poput Maglaja i Općine Stari Grad zatražili izuzeća, a uskoro bi to, kako su i najavili, mogao tražiti i cijeli Tuzlanski kanton.
U Tuzli je nedavno održan sastanak gradonačelnika, načelnika i pomoćnika načelnika s ministrom trgovine Tuzlanskog kantona, od kojeg je zatraženo da sve općine i gradovi zauzmu jedinstven stav i zatraže izuzeće od neradne nedjelje, a nova uredba o minimalnoj plati također je brojnim poslodavcima u malim općinama donijela probleme.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević razgovarao je i s predstavnicima Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti o provedbi Zakona o unutrašnjoj trgovini i neradnoj nedjelji.
Iz Federalnog ministarstva trgovine je priopćeno da je predsjednica Sindikata Mersiha Beširović prenijela ministru zadovoljstvo radnica i radnika u trgovini što konačno mogu nedjelju i praznike provoditi sa svojim obiteljima, ali i bojazan radnika iz lokalnih zajednica koje najavljuju da će tražiti izuzeće, jer bi im na taj način bila ukinuta neradna nedjelja.
Ministar Hasičević kazao je da je izvršena analiza prometa, prema podacima Porezne uprave FBiH u sektoru trgovine, pokazala da nije zabilježen pad prometa, već, naprotiv, da je u Federaciji BiH promet u prosincu 2024. godine veći za 22 milijuna KM u odnosu na prosinac 2023. godine.
Također, ukupan godišnji promet u Federaciji BiH veći je za 244 miliona KM nego promet ostvaren u 2023. godini, a analizom pojedinih općina utvrđeno je da iskazani pad prometa nije u direktnoj vezi s neradnom nedjeljom, jer je pad prometa u pojedinim općima zabilježen tijekom cijele godine.