bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Ma nisu valjda ...

Šokantan izvještaj Amnestyja: Radnici u Kanadi bez slobodnih dana, pod nadzorom i bez pitke vode

Amnesty International upozorava na zlostavljanje i diskriminaciju migrantskih radnika u Kanadi kroz TFWP. Vlada odbacuje optužbe i najavljuje reforme.

Migrantski radnici u Kanadi izloženi su "šokantnom zlostavljanju i diskriminaciji" dok rade pod okriljem državnog Programa privremenih stranih radnika (Temporary Foreign Worker Program – TFWP), navodi se u novom izvještaju organizacije Amnesty International.

U izvještaju objavljenom u četvrtak, Amnesty je kritizirao strukturu TFWP-a, ističući da omogućava poslodavcima zapošljavanje stranih radnika u niskoplaćenim sektorima, uključujući poljoprivredu, prehrambenu industriju, građevinarstvo i ugostiteljstvo. Prema navodima organizacije, radnici su ranjivi na zlostavljanje zbog "štetnih odredbi" programa, poput zatvorenih radnih dozvola koje ih vežu za jednog poslodavca, koji potom kontrolira i njihov migracijski status i uvjete rada.

Amnesty je za izvještaj intervjuirao 44 migrantska radnika iz 14 zemalja, uglavnom iz tzv. Globalnog juga. CNN prenosi kako je većina ispitanika izvijestila o neisplaćenim plaćama i prekomjernim radnim satima, a neki su naveli da u ugovorima uopće nisu imali predviđene slobodne dane.

Osim radnog iskorištavanja, mnogi su radnici prijavili diskriminaciju na radnom mjestu. Često su bili raspoređeni na fizički najzahtjevnije poslove, a pojedini su zadobili ozbiljne ozljede ili razvili zdravstvene probleme zbog nesigurnih radnih uvjeta.

Jedna od ispitanica, Bénédicte iz Kameruna, ispričala je da je bila žrtva rasističkog psihološkog i seksualnog zlostavljanja od strane svog poslodavca dok je radila na farmi s dvogodišnjom zatvorenom radnom dozvolom. Kada je u srpnju 2018. godine napustila farmu, poslodavac joj je otkazao radnu dozvolu, čime ju je ostavio u neregularnom migracijskom statusu. "Nisam očekivala da ću ovdje postati robinja", rekla je Amnestyju.

Drugi radnik, Miguel iz Gvatemale, također s dvogodišnjom radnom dozvolom u sklopu TFWP-a, ispričao je da je bio podvrgnut "ekstremnim oblicima kontrole" od strane poslodavca. Prema njegovim riječima, poslodavac mu je zaplijenio putovnicu i postavio kamere u kontejner u kojem je živio, kao i u garažu u kojoj je radio.

"Zlostavljanje koje doživljavaju migrantski radnici u Kanadi duboko je zabrinjavajuće, posebno za zemlju koja sebe smatra globalnim liderom u zaštiti ljudskih prava", izjavila je Erika Guevara-Rosas, viša direktorica za istraživanja, zagovaranje, politiku i kampanje pri Amnesty Internationalu.

Organizacija također navodi da su mnogi radnici živjeli u neadekvatnim stambenim uvjetima. CNN piše kako su neki prijavili da u smještaju nisu imali ni pitku vodu.

Ketty Nivyabandi, dužnosnica Amnesty International Kanada, pozvala je kanadske vlasti da provedu reforme kako bi uskladile program s međunarodnim obvezama zaštite ljudskih prava te osigurale poštovanje radničkih prava.

Kanadska vlada je odgovorila na izvještaj Amnestyja, priopćivši da su svjesni iznesenih optužbi. "Kanadska vlada vrlo ozbiljno shvaća sigurnost i dostojanstvo privremenih stranih radnika te je poduzela snažne mjere kako bi ih zaštitila", izjavila je Nancy Caron, glasnogovornica Ministarstva za imigraciju, izbjeglice i državljanstvo Kanade (Immigration, Refugees, and Citizenship Canada – IRCC).

Naglasila je da privremeni strani radnici u Kanadi imaju jednaka radna prava i zaštitu kao i kanadski državljani te stalni rezidenti, u skladu s federalnim, provincijskim i teritorijalnim zakonima. Također je istaknula da vlada kontinuirano radi na poboljšanju programa, uključujući osiguravanje privatnog zdravstvenog osiguranja za radnike, uvođenje telefonske linije za prijavu zloporaba te omogućavanje "otvorenih radnih dozvola" koje radnicima daju pravo promjene poslodavca.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO