Predstavnici tri ključne zdravstvene institucije u Bosni i Hercegovini - Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske te Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko distrikta uputili su zajednički apel nadležnim institucijama, pozivajući na pronalaženje održivog rješenja za financijsko rasterećenje zdravstvenog sustava, posebno kad je riječ o PDV-u na lijekove i medicinska sredstva.
Iako su prema važećem Zakonu o porezu na dodanu vrijednost medicinske usluge izuzete od plaćanja PDV-a, zdravstvene ustanove i fondovi i dalje snose puni iznos poreza na svu medicinsku opremu, lijekove i materijale koje koriste u svakodnevnom radu.
Ta praksa, kako navode iz fondova, dodatno opterećuje već opterećeni zdravstveni sektor koji u isto vrijeme bilježi sve veći broj pacijenata i suočava se s ograničenim proračunima.
''Godišnje se u zdravstvenom sektoru prikupi više od 260 milijuna konvertibilnih maraka PDV-a na lijekove i medicinska sredstva. S obzirom na financijske izazove s kojima se suočavamo, vjerujemo da je vrijeme da se ta sredstva ponovo razmotre kroz prizmu investicije u zdravlje građana, a ne samo proračunskog prihoda'', poručuju predstavnici fondova.
U zajedničkoj inicijativi, koja je tijekom 2023. godine dostavljena Vijeću ministara BiH, predloženo je da se prikupljena sredstva po osnovu PDV-a namjenski usmjere fondovima zdravstvenog osiguranja kako bi se osigurala stabilnost u pružanju zdravstvenih usluga i kontinuitet terapije za osigurane pacijente.
Vijeće ministara BiH razmatralo je tu inicijativu na sjednici u veljači 2024. godine i proslijedilo na daljnje razmatranje Upravnom odboru Uprave za neizravno oporezivanje BiH. Ipak, do danas nije stigla povratna informacija o daljnjim koracima.
Direktori fondova podsjećaju da ta inicijativa nije nova - prvi put je pokrenuta još 2006. godine, a od tada su brojni apeli upućeni na adrese svih relevantnih razina vlasti.
''Zdravstvo nije sektor koji generira profit u klasičnom smislu, ali je ključno za očuvanje društva. Ulaganje u zdravstvo znači zdraviju, produktivniju populaciju i sigurniju budućnost'', poručili su direktorica ZZOiR FBiH Vlatka Martinović, direktor FZO Dejan Kusturić i direktor FZO Brčko Radomil Nikolić.
Iz fondova poručuju da ne traže ukidanje PDV-a po svaku cijenu, već usmjeravanje dijela tih sredstava nazad u sustav, gdje mogu donijeti konkretne rezultate - bolju opremljenost zdravstvenih ustanova, redovne isporuke terapija, kvalitetnije usluge i veće zadovoljstvo pacijenata.
''U vremenu kad se zdravstveni sustavi širom svijeta suočavaju s izazovima, ovakvi prijedlozi predstavljaju priliku da Bosna i Hercegovina napravi korak ka održivijem i ravnopravnijem zdravstvenom sustavu u kojem se zdravlje ne promatra kao rashod, već kao ulaganje u društvenu stabilnost i napredak'', priopćeno je iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.