Gradsko vijeće Mostara danas je donijelo Odluku o privremenom korištenju javnih površina, kojom će se urediti način zauzimanja prostora za ugostiteljske terase i druge privremene objekte, posebice unutar UNESCO zone Starog grada i historijskog područja Blagaja. Odluka je usvojena s 32 glasa za i jednim suzdržanim, a predlagač je istaknuo da su naknade za korištenje javnih površina ostale nepromijenjene od 2011. godine, no sada se uvode nove smjernice za izradu urbanističko-tehničkih uvjeta.
„Imamo odluku koja je na snazi od 2011. i koja je doživjela niz izmjena, pa nije bilo smisla donositi nove dopune. Naknade ostaju iste, a novost je što sadrže smjernice za izradu urbanističko-tehničkih uvjeta, koje se odnose na UNESCO zonu, Stari grad i područje Blagaja“, kazao je predlagač odluke.
Vijećnik Pandur izrazio je zabrinutost zbog primjene odluke na postojeće korisnike u Blagaju: „Pošto se ovo odnosi na dio Blagaja, član 25., tko će vršiti izjavu novih objekata i pošto neki rade već dugi niz godina, jesu li oni izuzetak i odnosi li se ovo na njih?“ Na to je odgovoreno da „nismo propisali materijal za kućice u Blagaju nego isključivo dimenzije. Sami moraju izraditi kućice. Izuzetak su korisnici koji su izmirili obveze prema Gradu Mostaru unazad tri godine. Pazili smo da ima dovoljno mjesta za kućice da bi svi s desne strane ceste pored vode mogli prijeći na lijevu stranu ceste.“
Ivan Zelenika je upozorio na probleme u ulici od križanja mostarskog bataljona do Adema Buće: ''Ja sam upozoravao da će se u ovoj ulici teško održati metar i 60 centimetara, bojim se da ni metar i 20 centimetara neće biti dovoljno. Vlasnici trgovina i ugostitelja teško će se moći tako pridržavati, pa molim da se vidi kako bi se ta ulica mogla izuzeti od odlučivanja i posebno donijeti odluka za tu ulicu.“
Na to je odgovoreno: ''Pokušali smo posebno propisati za ulice koje su karakteristične. Za svaki objekt ili trgovinu mora se podnijeti tlocrtno rješenje koje mora biti u skladu sa svim smjernicama. Minimalno za iznimke je metar i 20 centimetara da bi se dvije osobe mogle mimoići. Za svaki poseban slučaj trebat će posebni zahtjev koji mora biti u skladu s minimalnim uvjetima.“
Odjel za urbanizam i gradnju izradio je obvezne urbanističko-tehničke uvjete, a prema njima podnositelj zahtjeva mora uz pisani zahtjev dostaviti i grafički prikaz s detaljnim ucrtavanjem stolova, stolica, suncobrana, tendi, žardinjera, ograda i ostale opreme, kao i dimenzijama koridora prolaza. Minimalna širina koridora za prolaz pješaka i osoba s posebnim potrebama je 160 centimetara, a u iznimnim slučajevima može biti 120 centimetara uz poseban način postavljanja namještaja.
„Potrebno je osigurati 160 centimetara širine koridora za prolaz i mimoilaženje pješaka. Izuzetno, u ulicama gdje to nije moguće, mora se osigurati minimalno 120 centimetara širine koridora, a stolovi i stolice moraju se postaviti paralelno uz fasadni zid objekta, tako da može stati samo manji stol za dvije osobe“, pojasnili su iz gradske uprave.
Također je istaknuto da „mobilijar ne smije zaklanjati izloge poslovnih prostora niti remetiti vizure urbanog krajolika. Zabranjeno je trajno pričvršćivanje ili oštećivanje javne površine. Sve zauzete javne površine moraju se održavati urednima i čistima.“
Za Blagaj vrijede posebna pravila za mobilne prodajne objekte: „Objekti moraju biti samostojeći i izrađeni od prirodnih materijala, dimenzija 300x200 cm i visine do 350 cm. Postavljaju se uz sjevernu stranu šetnice u nizu, a sredinom šetnice mora ostati koridor za pješake širok 360 centimetara koji služi i kao požarni put.“
Grad Mostar nastoji ovim mjerama uvesti red u zauzimanje javnih površina, osigurati sigurnost pješaka te očuvati kulturnu baštinu i vizuru povijesnih područja.
Nakon donošenja odluke, nadležne službe će na terenu obilježavati granice dozvoljenih površina, a inspekcija će pratiti usklađenost izvedbe s odobrenjem.