bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
"Branit će zemlju krampom i motikom"

Počela pobuna protiv kopanja litija na Majevici: "Nećete kopati"

Velik broj mještana Lopara, Bijeljine, Čelića, Tuzle i okolnih mjesta jasno je poručio – Nećete kopati!
13.03.2025. u 10:55
text

Sinoć je u Loparama održano još jedno prosvjedno okupljanje protiv rudarenja litija na Majevici.

Velik broj mještana Lopara, Bijeljine, Čelića, Tuzle i okolnih mjesta jasno je poručio – Nećete kopati!

Ovo okupljanje bila je prilika da se pokaže jedinstvo naroda Majevice u borbi za očuvanje svojih prava i života. Skup je poslao jasnu poruku odlučnosti u zaštiti prirodnih resursa i budućnosti ovog kraja, prenosi Akta.ba.

Podrška aktivista Karton revolucije

Podršku skupu pružili su i aktivisti iz Tuzle Adi Selman i Nedim Musić, koji su se obratili prisutnima.

''Ovo što držim u ruci je komad zemlje koji će, ako treba, braniti krampom i motikom domaćini iz Lopara, ali i Čelića, Tuzle, Brčkog, Bijeljine… Naše zemlje i regije. Ova će slika otići u svijet, slika načelnika koji govore da će na ovoj zemlji rasti zdravi plodovi, teći bistri potoci, rađati se potomci i da će na ovoj zemlji vladati mir'', poručio je u svom obraćanju Adi Selman, aktivist Karton revolucije, držeći u ruci komad zemlje.

''Ljudi, okrenimo se budućnosti, živimo časno i učinimo da naša djeca ostanu ovdje'', zaključili su.

Skup su organizirali Čuvari Majevice i Ekološka udruga Eko put Bijeljina uz podršku Općine Lopare.

 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 

Objavu dijeli Karton revolucija (@kartonrevolucija)


Razlozi protivljenja

Organizatori su iznijeli ključne razloge zbog kojih se protive realizaciji ovog projekta, za koji je investitor već podnio zahtjev za dodjelu koncesije, a to su:

Blizina naseljenim mjestima – Potencijalna lokacija rudnika nalazi se u neposrednoj blizini naseljenog mjesta Lopare, u kojem živi približno 3.000 stanovnika.

Ekološki rizici – Područjem istraživanja protječu rijeke Gnjica i Janja, koje pripadaju slivovima rijeka Save i Drine. Svako potencijalno zagađenje ovih vodotokova uzrokovano rudarskim aktivnostima predstavljalo bi ozbiljnu i nesagledivu prijetnju prirodi, okolišu, zdravlju stanovništva i bioraznolikosti nizvodno.

Opasni procesi ekstrakcije – Tehnologija potrebna za vađenje litija, osobito korištenje sumporne kiseline, nosi ozbiljne rizike za javno zdravlje, prirodu i okoliš.

Neslaganje s razvojnim smjernicama lokalne zajednice – Općina Lopare strateški je usmjerena na razvoj turizma i poljoprivrede, a postojeći projekti u tim sektorima nespojivi su s otvaranjem rudnika litija.

Bez presedana u Europi – Važno je naglasiti da u Europi trenutno ne postoji nijedan aktivni rudnik litija koji se gradi u blizini naseljenog mjesta.

''Želimo li da naša djeca i unuci uživaju u čistom i zdravom okolišu ili ćemo im ostaviti razorenu zemlju i zagađenu vodu, tlo i zrak? Mi biramo i odabrali smo ovo prvo!'', poručili su.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO