Švicarska kompanija “Arcore AG” podnijela je 14. veljače Vladi bh. entiteta Republika Srpska zahtjev za pokretanje postupka realizacije koncesije za rudnik litija u Loparama, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, potvrdio je 24. veljače za Radio Slobodna Europa Vladimir Rudić, generalni direktor te kompanije, koja sjedište ima i u BiH.
Riječ je o kćerki firmi švicarske kompanije “Arcore ulaganja d.o.o.”
Kompanija “Arcore AG” ranije je objavila da je uspješno završila istražne radove na otkrivanju nalazišta minerala u regiji Lopare, među kojima je i litij.
Rudić je za RSE kazao i kako rade na izradi prateće dokumentacije koja je neophodna za kompletiranje procesa zaključivanja ugovora. Dodaje da je rok za dostavljanje zahtjeva bio 17. veljače ove godine, a prenosi Biznis.info.
Ekološki aktivisti predali su sredinom siječnja peticiju Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS), kojom od poslanika u entitetskom parlamentu traže moratorij na geološka istraživanja i eksploataciju ruda, minerala i drugih resursa na planini Majevici, s ciljem zaštite tog područja.
Peticiju je do 20. siječnja potpisalo više od 6.000 stanovnika Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika. Ovu peticiju krajem decembra prošle godine pokrenuli su predstavnici udruženja “Eko put” iz Bijeljine, “Čuvari Majevice” i “Korak” iz Zvornika.
Ekološki aktivisti predali su peticiju Narodnoj skupštini RS za zaštitu planine Majevice, 20. siječnja 2025.
Iz tih udruženja tvrde da nastoje očuvati prirodne potencijale Majevice, njene prirodne i kulturno-povijesne vrijednosti, od opasnosti koje dolaze s planiranim otvaranjem rudnika litija i pratećih minerala.
Litij je metal koji je ključna komponenta baterija za mobilne telefone, prijenosne računare i električne automobile.
Stanovništvo majevičkog kraja protivi se otvaranju rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava s prostora Majevice, koji su to i službeno iskazali kroz potpisivanje zajedničke deklaracije.
Kompanija “Arcore” u Bosni i Hercegovini je prisutna od 2018. godine kada je od Ministarstva energetike i rudarstva RS dobila dozvolu za istraživanje litija na području Lopara i Zvornika.
Osnivački kapital kompanije, koja je za potrebe poslovanja otvorena u Laktašima kod Banjaluke, iznosio je 11,8 milijuna maraka (oko 5,9 milijuna eura).
Tijekom godina mijenjala se vlasnička struktura i udio osnivačkog kapitala, a u međuvremenu su otvorene još četiri kćerke kompanije koje vrše istraživanje litija na području Lopara i Zvornika.