Tko zna?

Pismo Europljanima iz Vareša: Zaustavite testiranje!

Iako iz Fondacije/Zaklade za obnovu i razvoj regije Vareš tvrde kako su upoznate nadležne institucije, Bljesak.info je otkrio kako institucije ne znaju ništa.
Gospodarstvo / Posao | 27. 03. 2018. u 14:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Građani Vareša uputili su otvoreno pismo Delegaciji Europske unije u BiH te stranim veleposlanstvima u našoj zemlji povodom najave da će u jezeru Nula biti izvedeno testiranje robota za podvodno rudarstvo.

''U uredima Europske unije možda se ranije nije čulo za Vareš i možda se nikad više neće ni čuti, ali se projektom koji podržava i financira Europska unija uskoro namjerava uništiti vareško jezero i izložiti zajednicu rizicima i trajnim posljedicama'', navodi se u pismu građana i ističe kako se sljedećeg mjeseca, u okviru projekta VAMOS, u vareškom jezeru Nula planira testirati oprema za podvodno rudarstvo.

''Radi se o projektu ispitivanja mogućnosti podvodne eksploatacije rude koji i Europska unija financira kroz program Horizon 2020, a u kojem sudjeluju partneri iz niza zemalja članica EU. Prototip stroja do sada je testiran samo u jezeru Lee Moor u Engleskoj, čije kompanije su nositelji projekta i očekuju povrat ulaganja, ali za razliku od jezera u Varešu, jezero Lee Moor nije živo jezero nego skladište kanalizacijskog otpada. Jedino preostalo testiranje planira se sprovesti u Varešu, u Bosni i Hercegovini, zemlji koja nije ni kandidat za članstvo, u živom jezeru kreiranom podzemnim vodama i čistim izvorima, u jezeru bogatom ribom'', navodi se u pismu.

Dodaje se kako je građanima Vareša VAMOS predstavljen kao EU megaprojekt koji "zamrli Vareš vraća u život", čime su probuđene nade u ponovno pokretanje rudarstva i zapošljavanje i tako zavarano stanovništvo jer predviđeno testiranje osiromašenom Varešu ne bi donijelo ništa - osim uništenja jezera, pomora ribe i niza rizika po okoliš i zdravlje stanovništva.

U pismu se ističe kako projekt pretpostavlja onečišćenje voda i mogućnost aktiviranja klizišta ali da na opasnosti javnost nikako nije upozorena, nego su građani Vareša slučajno pronašli, slučajno objavljene, povjerljive dokumente na internet stranicama lokalnog VAMOS partnera, te se organizirali na društvenim mrežama .

''VAMOS projekt je u Vareš došao na temelju aplikacije popunjene na aplikantu stranom engleskom jeziku, bez ikakvog stručnog uvida, a projekt koji je financiran sredstvima iz EU programa Horizon 2020 je radi izbjegavanja lokalnih propisa prijavljen pod sasvim suprotnim nazivom i nema niti pravnih uvjeta za njegovu realizaciju. Svi elementi vrlo nestručnog, tajnovitog i zatvorenog procesa pobudili su u građanima i sumnju u integritet samih institucija EU koje financiraju projekat i koje su dopustile da se realizacija vrijednog i za EU značajnog projekta zasnuje na opskurnom, kontroverznom i nezakonitom testiranju, bez ikakve prethodne studije, ali sa planom monitoringa utjecaja na okoliš i stanovništvo, koje bi dodatno trajno oštetilo jednu već pljačkaškom privatizacijom i nemilosrdnom eksploatacijom osiromašenu zajednicu'', navodi se u pismu.

Zanimljivo je kako dolaze oprečne informacije o tome koje su institucije upoznate o ovom projektu.

Tako je Mladen Rudež, predsjednik Fondacije/Zaklade za obnovu i razvoj regije Vareš, Fondacije koja je ujedno i članica konzorcija u sklopu projekta u reagiranju na građanski aktivizam rekao kako su ''o projektu upoznate sve nadležne institucije sa razine države BiH do Federalne vlade, resornog ministarstva, inspekcije, te lokalna uprava, Općina Vareš od kojih su dobivene sve potrebne suglasnosti, odobrenja i podrška''.

No, portal Bljesak.info je u traganju za tim tko je sve upoznat s ovim projektom iz Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko-dobojskog kantona dobio odgovor kako nisu upoznati s ovim projektom kao ni Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Za projekt ne znaju ni u Agenciji za vodno područje rijeke Save.

No, Ermin Musa, pomoćnik načelnika za prostorno uređenje, urbanizam privredu i financije Općine Vareš rekao je ranije za Bljesak.info kako nije informiran o detaljima i negativnostima.

''Nisam informiran. Općina je to u suradnji sa agencijom za razvoj općine. Oni su aplicirali, općina je dala suglasnost  i mi nismo nikakve suglasnosti davali kao općina. Oni su dobili suglasnost od, nazovimo, vlasnika zemljišta. Nešto sam načuo za pokretanje peticije, malo mi je to čudno. Koliko se ja razumijem, taj projekt će ispitivati stanje kvalitete vode, stanje zemljišta ispod vode'', rekao je Musa. Na pitanje kakve ekološke posljedice može ostaviti istraživanje, rekao je kako ne zna ništa o tome.

Ali građani, koji su pokrenuli i peticiju te detaljno upozorili na sve posljedice u pismu ističu kako je jezero Nula više od obične vode u napuštenom kopu.

''Molimo vas da ne dopustite da radi jednokratnog testiranja prototipa nove tehnologije stanovništvo Vareša bude prisiljeno fizički štititi vodno dobro, koje je od samog nastanka koristilo i oplemenjivalo. Sigurni smo da testiranje VAMOS projekta možete izvršiti na nekoj drugoj lokaciji, koja nije bogata ribom, nije povezana sa podzemnim i površinskim vodama i nije jedino gradsko kupalište zajednice'', navodi se u pismu.

Kopirati
Drag cursor here to close