U Mostaru je, povodom Svjetskog dana potrošača, održan panel na kojem su stručnjaci iz trgovine, fiskalizacije i zaštite potrošača raspravljali o digitalizaciji tržišta, izazovima regulacije i pravima kupaca u online trgovini.
Panel, koji su organizirali GS1 Bosne i Hercegovine i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Mostaru, moderirao je prof. dr. Igor Živko, dekan Ekonomskog fakulteta.
Posebnu vrijednost diskusiji donijelo je sudjelovanje više od 100 studenata i profesora, koji su aktivno postavljali pitanja i dijelili stavove o sigurnosti online kupovine i fiskalizacije.
Pomoćnica ministra za unutarnju trgovinu i zaštitu potrošača Medina Čorda najavila je donošenje Zakona o elektroničkoj trgovini i Zakona o zaštiti potrošača, koji će značajno unaprijediti regulaciju digitalnog tržišta u BiH.
"Sve je više pritužbi na neregistrirane internet trgovine, osobito one koje posluju putem društvenih mreža, a trenutni zakon ih ne prepoznaje. Novi propisi jasno će definirati pravila – svi trgovci, bilo da su pravne ili fizičke osobe, morat će biti registrirani i transparentno istaknuti svoje podatke", izjavila je Čorda.
Također, planira se stroža kontrola kurirskih službi, koje često dostavljaju robu iz nelegalnih izvora. Novi zakon predviđa i pravo na povrat robe u roku od 14 dana bez navođenja razloga, usklađujući BiH sa standardima Europske unije.
Načelnik Odjela za poreze, registraciju i koordinaciju rada Porezne uprave RS, Dragan Zorić, govorio je o rezultatima e-fiskalizacije u Republici Srpskoj, koja je donijela veću transparentnost i smanjenje poreznih zloupotreba.
"Svaki fiskalni račun sada je direktno povezan s Poreznom upravom, čime se sprječava manipulacija. Potrošači sada mogu jednostavno skenirati QR kod na računu i provjeriti njegovu valjanost. Razmatramo uvođenje nagradnih igara kako bismo dodatno potaknuli građane da provjeravaju račune", izjavio je Zorić.
Direktor GS1 BiH, Adi Turković, predstavio je koncept Digitalnog pasoša proizvoda (DPP), koji će u Europskoj uniji postati obavezan do 2030. godine.
"DPP omogućava potrošačima potpune informacije o proizvodu – od porijekla i sastava do ekološkog otiska i emisije CO2. Velike kompanije već uvode ovu tehnologiju, a BiH će morati slijediti te trendove", objasnio je Turković.
Govoreći o e-fiskalizaciji u Federaciji BiH, Turković je naglasio da se radi na novom Zakonu o e-fiskalizaciji i e-računu, koji će olakšati poslovanje i smanjiti administrativne troškove.
"Ručno prepisivanje računa iz papira u sustav stvar je prošlosti. Elektronički računi omogućuju automatski prijenos podataka, smanjuju greške i omogućuju sigurnije reklamacije", dodao je.
Ombudsman za zaštitu potrošača u BiH, Saša Marić, upozorio je da trenutni zakon iz 2006. godine ne odgovara digitalnom dobu i hitno ga je potrebno modernizirati.
"Trenutno zakon ne regulira e-trgovinu, dostavu i odgovornost za oštećenu robu. Ako kupac dobije oštećen proizvod, trgovac i dostavna služba prebacuju odgovornost jedan na drugog, ostavljajući potrošača nezaštićenog. Novi zakon riješio bi taj problem, ali njegovo usvajanje ovisi o političkoj volji", naglasio je Marić.
Iako su izmjene nužne, još uvijek nije poznato kada će zakon biti kreiran, jer je na razini države, što dodatno komplicira njegovu provedbu.
Stručnjaci su se složili da su transparentnost i sigurnost u e-trgovini ključni za jačanje povjerenja potrošača i suzbijanje sive ekonomije.
Građani se potiču da provjeravaju QR kodove na fiskalnim računima, provjere registraciju online trgovina prije kupovine i informiraju se o svojim pravima u digitalnoj ekonomiji.