
Njemačka će ove godine dodatno uroniti u recesiju, a njemački ministar gospodarstva Robert Habeck (Zeleni) najavio je smanjenje vladine prethodne prognoze za 2024. godinu, sada predviđajući pad BDP-a od 0,2 posto
U Njemačkoj rast stagnira od 2018. godine, a zemlja se suočava s duboko ukorijenjenim strukturnim problemima.
'Od 2000. godine bilježimo prosječan rast od samo jedan posto (...) a u posljednjih šest godina praktički uopće nije bilo rasta', rekao je Habeck na konferenciji u Berlinu u srijedu.
Vlada je proljetos predviđala rast BDP-a od 0,3 posto, no sada očekuje recesiju i pad BDP-a od 0,2 posto.
Trgovinske napetosti s Kinom i SAD-om dodatno pritišću njemačke tvrtke ovisne o izvozu. Habeck je istaknuo da Njemačka trenutno gubi tržišni udio u Kini, a protekcionističke politike SAD-a dodatno ograničavaju slobodnu trgovinu.
Osim ovih geopolitičkih izazova, Habeck je kao glavni uzrok gospodarskih problema Njemačke naveo dugoročne strukturne deficite. Nedovoljna ulaganja u infrastrukturu i digitalizaciju, desetljeća ovisnosti o ruskoj energiji, starenje stanovništva i nedostatak kvalificirane radne snage potkopavaju konkurentnost zemlje.
Kako bi se odgovorilo na ove izazove, vlada je pokrenula Inicijativu za rast, paket mjera usmjeren na rješavanje strukturnih slabosti i poticanje gospodarskog rasta do 2025. godine. Inicijativa se fokusira na poticanje ulaganja, smanjenje birokracije i privlačenje kvalificiranih radnika.
Habeck je naglasio važnost smanjenja birokracije i izgradnje energetski neutralnog sustava bez dodatnog opterećivanja gospodarstva. Ključan aspekt plana je smanjenje naknada za korištenje energetske mreže kako bi se olakšalo poslovanje poduzećima.
Unatoč duboko ukorijenjenim problemima, postoje i neki pozitivni pomaci. Jesenska prognoza vlade pokazuje pad inflacije i rast realnih prihoda, što bi moglo potaknuti potrošnju. 'U posljednja tri do četiri tromjesečja ljudi su postali bogatiji u prosjeku za pet posto', dodao je.
Njemačka vlada predviđa rast BDP-a od 1,1 posto u 2025. godini te rast od 1,6 posto u 2026. godini.
Međutim ovi pozitivni signali sami po sebi neće riješiti probleme zemlje. Ti duboko ukorijenjeni problemi – od nedostatka kvalificirane radne snage do infrastrukturnih praznina – zahtijevaju sveobuhvatne i dugoročne reforme.
'Da, postoje problemi, postoje izazovi, i ti su izazovi veći nego što smo možda priznali', rekao je Habeck. Ostaje vidjeti hoće li Inicijativa za rast uspjeti oživiti tzv. bolesnika Europe.