Španjolski trg kakvog su ga poznavali Mostarci posljednjih deset godina, nestat će. Naime, zbog radova na proširenju postojećeg kružnog toka, odnosno izgradnje tzv. turbo-rotora uklanja se dio kamene površine kojim se Mostar ne tako davno ponosio.
Kako su dimenzije novog kružnog raskrižja turbo, kao što je i kružni tok turbo, tako se morao ukloniti dio površine trga za kojeg su pojedini poznavatelji arhitekture govorili da i nije imao odlike pravoga trga.
Trg je, očito za projekt, postao prevelik. Uklanja se dobar dio površine, a kamen se slaže na palete pa će, valjda, poslužiti za ukrašavanje neke javne površine. Iako ne bi iznenadilo i da završi pred nečijim domom.
Prolazio je trg kroz period zanemarivanja što se i da vidjeti na njegovim površinama, ali malo je tko očekivao ovakvo ''rezanje'' jedne od rijetkih površina koje su u gradu imale širinu i nisu odavale dojam skučenosti i klaustrofobije jer je godinama Mostar, gradeći se, jeo sam sebe.
I sama prometnica s četiri trake nije imala dovoljno mjesta pa je zbog nje uklonjena i zgrada stare željezničke stanice, ali su i rađena neka ''pomicanja''. Time bi se trebao ubrzati promet u spomenutom dijelu grada, a ostaje još da se raskrižje kod nekadašnjeg hotela Ero, na kojem je od hotela ostala samo svjetleća reklama koju nitko ne gasi, spoji s kružnim tokom u naselju Centar 2. No, i tamo će se sigurno prometnici naći nešto na putu.
Inače, u projekt rekonstrukcije Španjolskog trga uloženo je oko 960.000 KM. Od tog iznosa Grad Mostar osigurao je 250.000 KM, a ostatak su financirali UNDP s 523.345,68 KM i UNESCO s 102.292,82 KM u okviru MDG-F programa Kultura za razvoj koji je financiran sredstvima Vlade Kraljevine Španjolske.
Trg je otvorio španjolski kralj Juan Carlos I. 29. ožujka 2012. godine zajedno s mostarskim gradonačelnikom Ljubom Bešlićem, a poseban je izaslanik bio i tadašnji član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
No, izgradnju trga pratili su problemi pa je 2009. godine, zbog neizbora gradonačelnika Mostara i nepostojanja gradskog proračuna čak 400.000 eura koje je doniralo Ministarstvo obrane Kraljevine Španjolske mirovalo na računu.
Na trgu je je postavljeno spomen obilježje za 21 španjolskog vojnika poginulog u mirovnoj misiji u BiH, a Španjolski trg sa šetnicom često predstavljan je kao jedan od najljepših u BiH.
Tadašnji mostarski gradonačelnik kazao je kako je ''rekonstrukcija Španjolskog trga više je od nekog sličnog projekta u nekom drugom gradu u našoj zemlji''.
Danas se pak govori kako je rotor, ''težak'' preko milijun maraka, nešto što nema nitko u BiH.