
U društvenom i administrativnom okruženju poput Bosne i Hercegovine čini se da nije jednostavno započeti vlastitu poduzetničku priču. Kako bi se mladima dala prilika da se odvaže u poduzetničku pustolovinu pokrenut je program Europske unije (EU) Erasmus za mlade poduzetnike.
Program se provodi u i Bosni i Hercegovini (BiH), pružajući mladima priliku za stjecanje vrijednih poslovnih iskustava u inozemstvu. Program je usmjeren na jačanje poduzetničkih vještina i međunarodne suradnje te nudi brojne benefite za sudionike. Jedan od sudionika programa je Muhamed Gazibegović iz Gračanice.
"Sudionik sam u programa Erasmus za mlade poduzetnike od prosinca 2022. do lipnja 2023. godine u Grazu, Austriji. U tih šest mjeseci moj domaćin je bio austrijski poduzetnik Oliver Rauch, vlasnik kompanije Cow Style", kaže za Bljesak.info Muhamed. Ovaj mladić trenutno radi kao freelancer i marketing menadžer na različitim projektima, a aktivno radi na razvoju svog start-upa.
Muhamedov start-up je bh. brend naočala – 'Impression Eyewear', koji nudi naočale visoke kvalitete, ali pored toga glavna smjernica brenda je, kaže nam, osvještavanje kupaca da naočale pored svoje funkcionalnosti, nude mogućnost da djelomično promjene percepciju o toj osobi u ovisnosti od oblika naočala koje nose. Erasmus program završavao je paralelno sa studijem što mu je predstavljalo ''izazovan povratak u realnost''.
''Erasmus za mlade poduzetnike se dogodio na mojoj posljednjoj godini studija, na kojoj, realno, nisam imao mnogo praktičnog iskustva. Međutim, angažman na programu i projekti koje sam vodio tamo su postali jedna od mojih najvažnijih marketinških lekcija", ističe Muhamed i dodaje kako program, unatoč brojnih prednosti nosi sa sobom i odgovornost.
"Program je intenzivan i postoji dosta odricanja, ali su benefiti višestruki. Prije svega, sama prilika da mladi iz BiH imaju priliku živjeti u nekoj od zemalja EU, imati pokrivene troškove, a razvijati vlastiti biznis je zaista nešto što me najprije motiviralo da se prijavim", kaže za Bljesak.info ovaj 22-godišnjak. Muhamed smatra kako bi se svatko trebao okušati u takvom programu.
"Smatram da bi mladi u BiH trebali sudjelovati kako bi prije svega izašli iz vlastite zone komfora, suočili se sa tržištem izvan naše zemlje i stekli znanje koje je izvan dosega tradicionalnog obrazovnog sustava u BiH. Pokrenuti bilo što u našoj zemlji je vjerojatno mnogo teže i rizičnije nego negdje drugo, ali je zato i sam program dobar način da provjerimo vlastite kapacitete, želje i mogućnosti", rekao je Muhamed.
Mladi poduzetnici danas se susreću s brojnim izazovima, smatra on. "Izazovi su brojni, kao i u bilo kojoj sferi, a među prvima je sigurno strah od neuspjeha i osude koji je nekako konstantan i vjerojatno prati i one mnogo iskusnije od nas mladih. Vrlo često ograničen pristup informacijama, kapitalu, ogromni birokratski aparat, ograničen i često loše definiran sustav podrške za start-up tvrtkama su samo neki od njih."
Podršku u sudjelovanju programa Muhamed je dobio iz nevladine organizacije (NVO) 'Žene za žene International', koja je kontakt točka ovog Erasmusog programa za BiH. Predstavnica NVO-a Amela Delić ističe kako su dosadašnji rezultati ovog Erasmus programa u BiH izuzetno pozitivni.
''Kroz program su ostvareni brojni međunarodni poslovni kontakti, razmjene znanja i iskustava, što je rezultiralo uspješnim poslovnim suradnjama i razvojem novih projekata i ideja. Mladi poduzetnici i poduzetnice iz naše zemlje imali su priliku testirati svoje poslovne ideje izravno u realnom svijetu, boraveći u firmama kod iskusnih poduzetnika", kaže Amela.
Kako sudjelovati u programu? "Dovoljno je da mladi poduzetnik ima poslovnu ideju ili tek pokrenut posao, motivaciju za međunarodnu suradnju i sticanje iskustva te spremnost za učenje i razvoj vještina".
"Erasmus za mlade poduzetnike je prekogranični program razmjene koji omogućava mladim i perspektivnim poduzetnicima da uče od iskusnih poduzetnika koji vode svoje kompanije u drugim zemljama sudionicama. Kao novom poduzetniku pruža se prilika za sticanje znanja kroz rad u malom ili srednjem poduzeću u inostranstvu, što olakšava pokretanje ili jačanje vlastitog biznisa", kazala je Amela.
Korist od ovog programa može imati čitava država. "Program Erasmus za mlade poduzetnike doprinosi cjelokupnom poduzetničkom ekosustavu u BiH na nekoliko načina. Kroz promociju međunarodne suradnje, omogućuje mladim poduzetnicima pristup novim tržištima i partnerima iz drugih zemalja."
Kroz iskustvo sudionika programa poput Muhameda, jasno je kako ovaj program može pozitivno utjecati na karijeru i osobni razvoj mladih ljudi u našoj zemlji i potaknuti ih na eventualni ostatak u domovini.