U ožujku, kada je Vlada Republike Srpske objavila da prekida suradnju s veleposlanstvima Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije, aktivnosti koje Veleposlanstvo SAD-a provodi u RS-u iznose oko jedanaest milijuna dolara.
Kako je za Radio Slobodna Europa priopćeno iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država, od 1995. je ova zemlja u BiH uložila sredstva koja premašuju dvije milijarde dolara.
Procjenjuje se da je oko 638 milijuna dolara, oko jedne trećine, uloženo u RS.
Evo nekih od projekata u RS-u koje su pomogle SAD.
Vlada Republike Srpske prekinula je suradnju s veleposlanstvima Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije u BiH, što je priopćeno nakon sjednice Vlade tog entiteta 23. ožujka.
Naveli su kako su "bili prisiljeni" na takvu odluku, pravdajući je "miješanjem" tih ambasada u "unutrašnje stvari u BiH".
Tada su dodali da su "uvjereni da ovakvo djelovanje ambasada SAD i Velike Britanije nije u skladu sa zvaničnim politikama SAD i Velike Britanije prema BiH."
Dodik je inače od ranije na američkoj i britanskoj listi sankcioniranih osoba zbog djela korupcije i narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti države BiH.
Iz Veleposlanstva SAD u BiH istakli su da taj put ne koristi stanovnicima Republike Srpske, za koje, navode, Dodik tvrdi da ih štiti.
Dodali su da imaju dugogodišnje radne odnose s institucijama RS, te da će nastaviti da pomažu građanima RS kao do sada, ali da neće pomoći režimu koji koristi "autoritarnu taktiku protiv vlastitog naroda".
I iz ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini za Radio Slobodna Europa naveli su ranije kako je Dodikova izjava "zbunjujuća i ne doprinosi bilo čemu".
"U potpunosti odbacujemo iznesene optužbe koje djeluju kao bizaran pokušaj odvraćanja pažnje sa stvarnih problema. Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje prijatelj svih građana Bosne i Hercegovine i nastavit će raditi diljem zemlje za dobrobit svih", ističe se u odgovoru za RSE.
SAD su odbacile 10. ožujka komentare Milorada Dodika u kojima je pokušao da potkopa Ustavni sud Bosne i Hercegovine i ponovio prijetnje odcjepljenjem entiteta od Bosne i Hercegovine. To je navedeno u priopćenju za javnost State Departmenta.
Naime, Dodik je dan ranije rekao da će novim zakonom o nepokretnoj imovini ovaj bh. entitet vratiti u svoju nadležnost svu imovinu, pa i onu koja je ranije prenesena na BiH.
Dodik je rekao da je to pitanje riješeno jer, prema Daytonskom sporazumu, imovina pripada entitetima.
Državna imovina je vlasništvo države Bosne i Hercegovine, što je ustanovio i Ustavni sud.
Republika Srpska je do sada četiri puta zakonski pokušala da regulira pitanje državne imovine u entitetskom parlamentu. Prvi put je to uradila 2012. godine, nakon čega je zakon proglašen neustavnim na Ustavnom sudu BiH.
Neustavnim su proglašeni i pojedini članovi Zakona o poljoprivrednom zemljištu i Zakona o unutrašnjoj plovidbi tijekom 2020. godine, a isto se desilo i s dijelovima Zakona o šumama 2021. godine.
Sud je svaki put naveo da se radi o isključivoj nadležnosti BiH u reguliranju pitanja državne imovine.