Kolektivni ugovor zdravstvenih radnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji konačno je potpisan, a štrajk zdravstvenih radnika u 12 zdravstvenih ustanova diljem županije tim činom je završen.
''Završili smo sve danas, potpisan je kolektivni ugovor i zadovoljni smo. Naravno, ne do kraja jer uvijek može puno bolje. Međutim poštujući koronu, sve što se događalo i ekonomsku situaciju mislim da možemo biti zadovoljni'', rekao je za Bljesak.info Ivica Anić predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar.
Vlada je dva puta revidirala svoju ponudu prema zahtjevima sindikata, a ovaj ugovor vrijedi naredne dvije godine.
''Već iduće godine pripremamo se za naredni kolektivni ugovor, a ovog puta se nadam da će i Vlada i ministar koji god bude, ispoštovati zakonsku proceduru i normalno pregovarati kao što je i trebalo'', kaže Anić.
Po potpisanom ugovoru, kaže, Vlada HNŽ-a je ta koja bi trebala ishoditi novac za povećanje plaća.
''Plaće su narasle i rast će dva puta u dvije godine. Dakle primjena kolektivnog ugovora ide od 1.6. kada ide prvo povećanje, a drugo povećanje ide od 1.6. 2022. godine. Povećanja će ići u koeficijentu kako smo i tražili'', kazao je Anić.
Smatra da je sve moglo i puno bolje, ali na kraju su zadovoljni borbom i zahvaljuju se svima, od članova do pacijenata, jer su ipak pacijenti bili najviše zakinuti štrajkom, no štrajk je bio jedino oružje sindikata.
U ime Vlade HNŽ-a kolektivni ugovor je potpisao ministar zdravstva Goran Opsenica, koji se nije pojavio na potpisivanju, već je preko službenika ministarstva poslao potpisan kolektivni ugovor, bez svečane sjednice, kako se to i očekuje prilikom potpisivanja ugovora.
Podsjetimo, prva informacija koju su sindikati dobili je da je premijer Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg zadužen za potpisivanje Kolektivnog ugovora s ovlaštenim predstavnikom Reprezentativnog sindikata SKB Mostar Ivicom Anićem. U međuvremenu su poslali dopis da je za potpisivanje ovlašten ministar Opsenica.
Dalibor Vuković, predsjednik sindikata zdravstvenih djelatnika HNŽ-a za Bljesak.info je rekao da nakon ovih nekoliko mjeseci borbe svako mora biti zadovoljan, jer se učinio veliki pomak u samoj sindikalnoj borbi.
''Štrajk zdravstvenih radnika u HNŽ-u je možda i nezabilježen slučaj sindikalne borbe i ovakve snage sindikata, koji su uspjeli probiti jedan neprobojni zid koji je Valda HNŽ-a ispred sebe stavila i na neki način ih prisiliti da sjednu sa zdravstvenim radnicima. I oni kao izabrani dužnosnici su trebali imati malo više osjećaja za zdravstvene radnike'', kazao je Vuković, koji kaže da je na kraju kolektivni ugovor potpisan u jednom ljudskom odnosu i atmosferi, tako da u tom segmentu zadovoljni.
''Kolektivni ugovor uvijek može biti bolji i nadamo se da ćemo za dvije godine i dalje zatražiti sukladno povećanju životnih troškova i standarda, ponovno povećanje plaće. Nadamo se da ćemo imati partnere u Vladi, jer nadam se da smo u ovoj borbi svi ponešto naučili, a naučili smo da zdravstveni radnici neće skrštenih ruku čekati da se netko smiluje. Zdravstveni radnici će poduzeti konkretne akcije za istrajavanje u svojim pravima i borbi za svoje plaće i dostojanstven život. Tako mislim da su i vlasti naučile da treba reagovati na vrijeme i sjesti sa zdravstvenom radnicima, kao možda čak prioritetom svih prioriteta i udovoljiti u zahtjevima da bi svi imali bolju i kvalitetniju uslugu'', kaže Vuković.
Ugovor je kaže Vuković, mogao biti potpisan i ranije, međutim potpuno su ignorirani legitimni predstavnici sindikalnih zdravstvenih radnika.
''Ignorirani smo u smislu da nijedan sastanak nije sazvan dugo vremena, tako da je svaki naš zahtjev bio ignoriran i štrajk je bio jedino sredstvo koje su zdravstveni radnici mogli poduzeti da bi prisilili vlast da sjedne korigira svoju ponudu, a za koju su isticali da je jedina moguća i jedina održiva. Ipak, Vlada je u konačnici korigirala i udovoljila našim zahtjevima o povećanju plaća određenim kategorijama, tako da na kraju možemo reći da smo i zadovoljni. Zadovoljstvo smo vidjeli i na skupštinama naših sindikata gdje je donesena jednoglasna odluka za potpisivanje ovakvog prijedloga Vlade'', kaže Vuković.
No dok traje hladni program, prekid štrajka ne znači puno za pacijente u HNŽ-u.
''Koliko sam upoznat hladni program je i dalje na snazi i mora biti objavljen od Kriznog stožera, a kad se prekine naši zdravstveni osiguranici će imati punu zdravstvenu uslugu, a do tada će biti manjih problema u ostvarivanju normalnih pregleda... No mi se nadamo, da će s popuštanjem mjera uskoro doći do normalizacije stanja u zdravstvu HNŽ-a na zadovoljstvo svih nas'', kaže Vuković.