bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Uz autocestu A3

Hrvatska gradi prvu solarnu autocestu

Hrvatska će uskoro dobiti prvu solarnu autocestu, a sunčane elektrane gradit će se na odmorištima Zagreb Plitvice i Rastovica te čvorovima Sredanci i Ivanja Reka.
25.02.2025. u 10:07
text

Hrvatska će, razvidno je iz ovih dana objavljenog natječaja, dobiti prvu solarnu autocestu, a solari će se graditi u zoni odmorišta Zagreb Plitvice, odmorišta Rastovica, te čvorova Sredanci i Ivanja Reka.

Naime, raspisan je natječaj za idejna rješenja solarnih elektrana na četiri lokacije uz autocestu A3 na potezu od Zagrebačke do Vukovarsko-srijemske županije. Prostirat će se ukupno na približno 36 hektara, a projektanti uz idejno rješenje za svaku elektranu moraju izraditi tri modela proizvodnje električne energije, te preporuku isplativosti, prenosi Poslovni.hr.

Dio strategije

Cilj projekta jest smanjenje HAC-ove energetske ovisnosti prelaskom na čistu energiju, u skladu s ciljevima postavljenima u Nacionalnoj razvojnoj strategiji Republike Hrvatske do 2030. godine. Sastavni dio ove strategije jest i širenje mreže punionica za električne automobile, a za pet godina plan je imati 259 elektropunionica na mreži od 1100 kilometara autocesta diljem Hrvatske.

Hrvatske autoceste (HAC) raspisale su javni natječaj za izradu idejnih projekata sunčanih elektrana u zoni odmorišta Zagreb Plitvice, odmorišta Rastovica, te čvorova Sredanci i Ivanja Reka. Natječaj je jučer zatvoren, a od odabranog projektanta će se očekivati da posao završi unutar osam mjeseci.

Sunčane elektrane

Sunčana elektrana Plitvice gradit će na području odmorišta Zagreb (Plitvice) sjever, a bruto raspoloživa površina za njegu izgradnju iznosi oko 2,5 hektara. Sunčana elektranu Rastovica planirati je pak na južnoj strani odmorišta Rastovica jug u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Bruto raspoloživa slobodna površina za njenu izgradnju iznosi pak približno 3,1 hektara.

Sunčana elektranu Sredanci planira se izgraditi na dvije katastarske čestice na području čvora Sredanci u Brodsko-posavskoj Županiji. Bruto raspoloživa površina za izgradnju ove sunčane elektrane iznosi oko 11 hektara. Sunčana elektranu Ivanja Reka potrebno je pak planirati na području čvora Ivanja Reka na tri katastarske čestice u Zagrebačkoj Županiji. Ukupna bruto raspoloživa površina za izgradnju sunčane elektrane lvanja Reka iznosi oko 18 ha.

Predaja viška električne energije

Idejno rješenje sunčanih elektrana treba obuhvatiti varijantno rješenje proizvodnje električne energije za vlastite potrebe HAC-a, sa predajom viška proizvedene električne energije u elektroenergetsku mrežu. Kao i rješenje proizvodnje električne energije sa kompletnom predajom proizvedene električne energije u elektroenergetsku mrežu.

Također, potrebno je izraditi i opciju rješenja koja obuhvaća proizvodnju električne energije za vlastite potrebe HAC-a, sa akumuliranjem viška proizvedene električne energije (s baterijskim sustavima).

Sporazum s EIB-om

Projektanti imaju i zadatak predvidjeti maksimalnu iskoristivost površina na pojedinim predloženim lokacijama za izgradnju. Kao i izraditi idejno rješenje s tri spomenute opcije odvojeno za svaku lokaciju.

Osim ove četiri solarne elektrane, HAC je lani najavio plan za izgradnju njih još četiri, a u skladu sa Sporazumom za savjetodavnu uslugu pod zajedničkim nazivom ‘Zelena transformacija hrvatskih autocesta (zelene autoceste)’. Taj je sporazum sklopljen s Europskom investicijskom bankom.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO