Gradska uprava Zenica na čelu s gradonačelnikom Fuadom Kasumovićem u proteklom periodu održala je niz sastanaka i poduzela sve neophodne aktivnosti na izgradnji zatvorenog olimpijskog bazena u Zenici. Lokacija na kojoj je predviđena izgradnja objekta zatvorenog bazena je u sklopu postojećeg kompleksa otvorenih bazena.
Nakon provedene procedure javnog natječaja izabrano je idejno rješenje zatvorenog bazena, na osnovu kojeg će biti urađen glavni projekt.
Osnovni sadržaji u sklopu objekta zatvorenog olimpijskog bazena su bazen dimenzija 50x25m i manji bazen za rasplivavanje dimenzija 25x12,5m. U sklopu objekta su predviđeni svi prateći sadržaji vezani za funkciju bazena, te dodatni ugostiteljski sadržaji, fitness i wellness centar koji će omogućiti da kompleks bude u funkciji tijekom cijelog dana, svaki dan u godini. Pored zatvorenog olimpijskog bazena i malog bazena za rasplivavanje, standardi natk sporta iziskuju i izgradnju adekvatnog broja parking mjesta uz bazen.
Prema riječima gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića, urađeno je idejno rješenje, te su u toku aktivnosti na izradi glavnog projekta zatvorenog olimpijskog bazena u Zenici.
''Posebno je važno da budu ispunjeni svi sigurnosni zahtjevi i aspekti koji moraju biti zadovoljeni prilikom projektiranja ovakve vrste objekta. Objekt zatvorenog olimpijskog bazena mora biti projektiran po pravilima, standardima i propisima Europske plivačke federacije (LENA) i Međunarodne plivačke organizacije (FINA) da bi se na bazenu mogla organizirati sva europska i svjetska plivačka i vaterpolo takmičenja, međunarodna sportska natjecanja u plivanju i vaterpolu na svim razinama. Zenica je davno zaslužila ovakav projekt i drago mi je da sve teče prema planiranoj dinamici. Gradska uprava sa mnom na čelu ulaže maksimalne napore da se završe sve procedure koje nalaže zakon i da čim prije krenu radovi na reprezentativnom objektu'', kaže gradonačelnik Kasumović.
Podsjetimo, nakon što je na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH usvojen amandman koji se odnosi na izgradnju zatvorenog bazena u Zenici, a kojim će se osigurati sredstva u iznosu od 4 milijuna KM, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović odmah je pokrenuo sve neophodne aktivnosti kako bi se čim prije počelo s realiziranjem projekta zatvorenog olimpijskog bazena koji građani Zenice godinama priželjkuju.
Podsjetimo, iako su bageri i fotografiranja još prošle godine najavili radove na Olimpijskom bazenu u Mostaru, u ožujku je najavljeno kako će se Olimpijski bazen u Mostaru početi graditi u lipnju.
Iako je Grad nakon prozivki prošle godine rekao da se na bazenu radi, javni natječaj za projektnu dokumentaciju, objavljen je tek u srijedu, 2. studenog 2022. godine. Kako stoji u Obavijesti o nabavi natječajem je planirana ''izrada idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja kompleksa 'Olimpijski bazen u Mostaru' s namjerom da se osiguraju najbolja idejna rješenja''.
U ožujku ove godine je potpisan ugovor između Grada Mostara i tuzlanske tvrtke "Ytong BiH" o kompletnoj donaciji građevinskog materijala za izvođenje zidarskih radova na Olimpijskom bazenu u Mostaru.
''U stalnom smo kontaktu s projektantima i gradskom upravom i razrađujemo sve detalje kako bi sve što brže prošlo. Vrijednost naše donacije bit će precizirana nakon završetka projektne dokumentacije. Teško je reći kolika će ona biti, ali zaista ne razmišljamo o njezinoj vrijednosti'', naglasio je Huremović.
''Današnji dan sigurno je poseban što tiče izgradnje olimpijskog bazena u Mostaru, jer prvi put imamo potpisivanje ugovora s jednim od velikih donatora, a to je tvrtka 'Ytong', kojoj se zahvaljujem u ime građana Mostara. Dodao bih da imamo još ponuda za pomoć pri izgradnji olimpijskog bazena, a nadam se da ćemo uz pomoć Grada Mostara, Vlada Federacije i Vlade HNŽ-a uspješno u idućoj godini završiti bazen te da će Lana i svi naši klubovi i sportaši to moći koristiti i da ćemo time stvoriti uvjete da dobijemo još veći broj vrhunskih sportaša'', izjavio je predsjednik Gradskog vijeća Mostar Salem Marić. Poručio je kako se s izgradnjom neće stati kada ona krene.
''Siguran sam da kad krenemo praviti bazen da nećemo stati dok ga ne završimo, kada se ispoštuju sve prethodne, posebno zakonske procedure, tamo u šestom mjesecu bi se trebalo početi s izgradnjom olimpijskog bazena. Uskočiti ćemo gdje god možemo, tražiti ćemo pomoć i većih razina vlasti kako bi projekt bio što prije završen'', kazao je Marić.
Idejno rješenje gradskog bazena predstavljeno je od strane arhitekta i direktora tvrtke "AAA Group" Edina Durakovića.
''Radi se o kompleksnom rješenju gdje smo se trudili da projektiramo bazen ne samo za ovo vrijeme, već i za budućnost. Idući dio plana nam je bio da sve to bude racionalno i da iskoristimo što ekonomičniju eksploataciju. Svi bazeni ovoga kalibra u Europi ne mogu funkcionirati bez ogromne podrške gradskog proračuna, što je za naše uvjete strašno puno. Zbog toga smo primijenili nove tehnologije i spoznaje tako da smo projektirali fotonaponske ćelije koje trebaju osigurati električnu energiju. Predvidjeli smo i sportski hotel, a cijeli bazen je napravljen kao kompleks koji u budućnosti ima i otvorene bazene'', potvrdio je Duraković.