
Protiv Bosne i Hercegovine i njenih institucija trenutno se pred međunarodnim sudovima vode tri arbitražna postupka teška više od milijardu i po maraka, a prijeti nam i još jedan od 200 milijuna KM!
U Pravobraniteljstvu BiH, koje zastupa BiH pred arbitražnim sudovima, potvrđuju da su u panici jer nemaju informacija kako je okončan spor u Haagu po tužbi ''Elektrogospodarstva Slovenije''. Ova kompanija traži skoro 1,4 milijarde KM zbog navodne povrede slovenske investicije u Rudnik i termoelektranu (RiTE) Ugljevik, koja je izvršena osamdesetih godina prošlog stoljeća na osnovu ugovora s tadašnjom ''Elektroprivredom BiH''.
''Ako izgubimo spor, novce mora isplatiti RS. Presuda je trebala biti donesena u ožujku, ali je još je nema i ne znamo što se događa. Arbitraže su vrlo skupe, sudske troškove moramo platiti, dobili ih ili izgubili, a samo za početak iznose oko 300 tisuća dolara i za nas i za suprotnu stranu'', potvrđuje za ''Avaz'' Mlađen Mandić, državni pravobranitelj.
Otkriva i da 1. srpnja u Parizu počinje prvo ročište u slučaju koji su pokrenuli Indijci, sestra i brat Nite Gupta i Navin Agarval, vlasnici kompanije ''Usha Industries''. Oni traže 40 milijuna dolara odštete zbog ulaganja u ''Krajina osiguranje''. Vlada RS već je uplatila milijun eura iz svog proračuna za početak arbitraže.
Treći arbitražni postupak protiv BiH pokrenuo je ''Vijadukt Portorož'', koji traži 100 milijuna maraka zbog povrede ulaganja u gradnju dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas. Slovenci su tražili dogovor s Vladom RS o isplati odštete zbog raskida ugovora o koncesiji, ali nije postignut.
''Vjerojatno ćemo ga i izgubiti, jer je Vlada RS dala koncesiju slovenskom ''Vijaduktu'', ali i domaćoj firmi. Ročište za taj postupak u fazi je zakazivanja i nije određeno gdje će se voditi'', kaže Mandić.
Četvrti slučaj zbog kojeg ćemo se naći pred sudom je preliminarni odštetni zahtjev ''Hrvatske elektroprivrede'' zbog povrede ulaganja u gradnju TE Gacko. Postupak još nije pokrenut.
'' Spor ''Hrvatske elektroprivrede'' i TE Gacko još je u fazi mirnog rješavanja, ali čekamo tužbu. Ovog mjeseca istječe rok koji nam je dala Hrvatska da RS odluči o ponudi'', pojašnjava Mandić.