bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Poruka poslodavcima

Ako ne mogu raditi od kuće Amerikanci razmatraju davanje otkaza

Čak 3/4 američkih zaposlenika čiji poslovi omogućuju rad na daljinu koristi tu mogućnost barem povremeno, ali 46% bi ih razmotrilo napuštanje trenutne pozicije ako bi im se to ukinulo...
16.01.2025. u 10:02
text

Vodeće svjetske tvrtke tijekom 2023. i početkom 2024. godine uvode precizno definirane modele rada u uredskim prostorima.

Nakon perioda pretežno udaljenog rada tijekom pandemije, svaka organizacija oblikuje pristup prema svojim specifičnim potrebama, od hibridnog do potpunog povratka u urede.

Pew Research Centar objavio je istraživanje kako bi američki zaposlenici postupili kad im organizacija zatraži povratak u urede, prenosi Bug.

Čak 61% zaposlenika napustilo bi posao

Od 46% radnika s hibridnim rasporedom koji bi razmotrilo napuštanje posla ako ne bi mogli raditi od kuće, četvrtina ispitanika izričito navodi kako bi gotovo sigurno promijenili poslodavca u takvoj situaciji.

Za one koji stalno rade od kuće, taj je postotak još veći: 61% zaposlenika koji stalno rade od kuće napustilo bi poziciju ako bi se morali vratiti u ured.

Analiza podataka ukazuje na značajne razlike među različitim skupinama zaposlenika. Žene su nešto sklonije promjeni posla zbog gubitka mogućnosti rada na daljinu (49%) u odnosu na muškarce (43%).

Dobna struktura također utječe na ove odluke - polovica zaposlenika mlađih od 50 godina razmotrila bi promjenu radnog mjesta, dok bi isto učinilo 35% starijih kolega.

Tko je sve zatražio povratak u urede? 

Meta

je od lipnja 2023. uvela model koji određuje tri radna dana u uredu tjedno. Zaposlenici dolaze u ured utorkom, srijedom i četvrtkom, dok određeni broj stručnjaka zadržava mogućnost potpunog rada od kuće.

Amazon je tijekom 2023. godine u dva koraka prilagodio svoju politiku rada. Prvi korak u svibnju uveo je obvezna tri dana rada iz ureda tjedno za korporativne djelatnike. Drugi korak uslijedio je u listopadu kada je izvršni direktor Andy Jassy najavio da će prisutnost u uredu postati jedan od ključnih kriterija za ocjenjivanje rada i mogućnosti napredovanja. Zaposlenici koji se ne pridržavaju ovih pravila mogu očekivati prekid radnog odnosa.

Google od travnja 2022. primjenjuje hibridni model s tri obvezna dana u uredu tjedno. Sustav evidencije pristupnih kartica prati prisutnost zaposlenika, što se uzima u obzir pri evaluaciji rada. Timovi samostalno biraju radne dane u uredu prema potrebama svojih projekata.

Apple je još od rujna 2022. zadržao model gdje su utorak i četvrtak obvezni dani za rad iz ureda, a treći dan određuju pojedini timovi. Izvršni direktor Tim Cook naglašava kako je izravan kontakt među zaposlenicima temelj radne dinamike tvrtke.

Zoom je, vrlo zanimljivo, unatoč svojoj ulozi u omogućavanju rada na daljinu, u kolovozu 2023. uveo obvezu rada iz ureda dva dana tjedno. Ovo pravilo vrijedi za zaposlenike čije je mjesto stanovanja unutar 80 kilometara od ureda tvrtke.

U bankarskoj organizaciji JPMorgan Chase direktori moraju biti u uredu pet dana tjedno, a ostali zaposlenici minimalno tri dana. Goldman Sachs, pak, zadržava jedan od najstrožih pristupa u financijskom sektoru - očekuje se petodnevni rad iz ureda za većinu zaposlenika.

Disney je svoj model s četiri obvezna dana u uredu uveo u ožujku 2023. godine. Model se primjenjuje na sve zaposlenike, bez obzira na njihov prijašnji način rada.

U sjedištu Starbucksa od siječnja 2023. primjenjuje se model tri dana rada iz ureda tjedno. Utorak i srijeda su određeni kao obvezni dani, dok treći dan timovi biraju prema operativnim potrebama.

 
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO