Korisni savjeti

Želite sijati kamilicu? Obratite pozornost kada i na kakvom zemljištu je sijete

Može podnijeti visoke ljetne temperature, a optimalna je od 15,5 do 25ºC. Klija na 6ºC.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 16. 08. 2022. u 15:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kamilica, Matricaria chamomilla, je biljna vrsta koja je svoju primjenu našla u medicini, kozmetici, poljoprivredi, gastronomiji.

Razlikuju se dvije vrste, a obje imaju ljekovita svojstva. Njemačka je jednogodišnja, obilnije cvjeta i češće se uzgaja zbog proizvodnje čaja, dok je rimska višegodišnja, puzava, ima mirisnije cvjetove i odličan je prekrivač zemljišta, piše Agroklub.

Zahtijeva dosta sunca

Odlično uspijeva na osunčanim lokacijama gdje brzo raste i obilno cvjeta. U toplijem klimatu i tijekom godina s vrelim ljetima odgovarat će im polusjena zbog visokih temperatura u središnjem dijela dana. Odgovaraju joj različiti tipovi zemljišta, ali treba izbjegavati bogata, plodna i vapnenasta. Previše hraniva će intenzivirati rast i dovesti do neujednačenog cvjetanja. Optimalna pH rekcija zemlje se kreće od slabokisele do neutralne, od 5,6 do 7,5.

Može podnijeti visoke ljetne temperature, a optimalna je od 15,5 do 25ºC. Klija na 6ºC.

Ima sitno sjeme

Kod oranja i pripreme sjetvenog sloja bitno je da se što prije zatvori brazda kako bi se što bolje sačuvala vlaga u zemljištu. Ima vrlo sitno sjeme, a sjetvena norma se kreće od 5 do 6 kg/ha. Zadržava klijavost dvije do tri godine, a kada je u zemlji i do deset godina. Treba izbjegavati sjetvu po vjetrovitom vremenu.

Naime, sjetva se obavlja tijekom proljeća, odnosno u ožujku, i tijekom jeseni, krajem rujna i do kraja listopada. U optimalnim uvjetima niče već poslije pet dana, a najkasnije za 20 dana. Posijana u jesenskom roku vrlo dobro prezimljava. Na srednje kvalitetnim i bogatim zemljištima ne treba je gnojiti, jer će biti vrlo bujna.

Plodored ima veliki utjecaj na usjev i prinos cvjetova. Dužina vegetacije predusjeva diktirat će kvalitetu obrade zemljišta. Ne odgovaraju joj kasne kulture koje dugo ostaju na parceli, kao i one koje su oboljele od botritisa.

Njega usjeva

Kamilicu zaštitite od pojave bolesti i napada štetnika. Najčešće strada od pepelnice i botritisa. Lisne uši i tripsi su najčešće vrste štetnika koje u potpunosti mogu uništiti prinos. Tome treba pokloniti pažnju i pristupiti suzbijanju čim primijetimo njihove kolonije.

Veliki neprijatelj kamilice su i korovi, naročito na početku vegetacije.

Kopirati
Drag cursor here to close