''Odobrenje nastavka izvoza mlijeka iz Bosne i Hercegovine na tržište Europske unije potvrđuje da domaći sektor mljekarstva zadovoljava visoke europske standarde, uz podršku nadležnih institucija i veterinarskih organizacija.''
Ovaj zaključak istaknut je na stručnom predavanju ''Primjena Uputstva o pregledu sirovog mlijeka namijenjenog javnoj potrošnji'', održanom danas u Mostaru, na kojem je sudjelovalo oko 70 predstavnika institucija, inspekcijskih tijela i mljekarske industrije.
U uvodnom obraćanju, dr. sc. Sanin Tanković, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, naglasio je kako su svi sudionici u lancu mljekarstva odradili dvogodišnji složen proces prilagodbe, što je rezultiralo jačanjem suradnje između privatnog sektora, administracije i inspekcijskih službi.
Skup je organiziran u suradnji s Uredom za veterinarstvo BiH te predstavlja važan korak u unaprjeđenju sustava otkupa sirovog mlijeka i službenih kontrola, što izravno doprinosi i zaštiti potrošača.
Jedna od ključnih novosti predstavljena na skupu je web aplikacija “FarmLab”, koju je razvio i donirao Udruženje mljekarske industrije u Bosni i Hercegovini. Ova inovacija omogućit će inspekcijskim tijelima učinkovitiji nadzor, dok će nadležne institucije imati stalno ažurirane podatke o stanju otkupa sirovog mlijeka. Tijekom skupa predstavnicima inspektorata dodijeljene su pristupne lozinke za korištenje aplikacije.
Ova inicijativa dio je akcijskog plana izrađenog nakon posljednjeg audita Glavne uprave za zdravlje i sigurnost hrane Europske komisije (DG SANTE) u sektoru mljekarstva BiH.
Na predavanju su predstavljeni glavni izazovi u proizvodnji i kontroli kvalitete mlijeka, kao i uloga Agencije za sigurnost hrane BiH u ovom procesu. Ključni zaključci uključuju dosljednu primjenu Uputstva o pregledu sirovog mlijeka, kako bi se osiguralo održavanje visokih standarda, preporuku entitetskim ministarstvima da organiziraju dodatne edukacije za veterinarske organizacije i laboratorije, obvezu izvještavanja DG SANTE o provedenim mjerama iz akcijskog plana, uključujući elektronički sustav koji koristi većina domaćih mljekara izvoznika.
''Ove aktivnosti pokazuju kontinuiranu predanost BiH mljekarskog sektora očuvanju kvalitete i održavanju izvoza na europsko tržište, što je od ključne važnosti za domaće proizvođače i potrošače'', istaknuto je na predavanju.