Svijet voća i povrća je opet s nama te nam ovaj put donosi najbolje savjete za organsku prihranu krastavaca. Zamislite ovo: zdravi, hrskavi krastavci, puni okusa i savršeno zelene boje.
Pitate se kako postići da vaši krastavci rastu upravo takvi, bez pesticida, kemikalija i drugih štetnih dodataka?
U današnjem videu Svijet voća i povrća otkriva tajne najbolje organske prihrane za krastavce. Pokazat će vam kako im možete osigurati sve što im treba za zdrav i snažan rast, bez plastičnog okusa, samo čista priroda u svom najboljem izdanju. Spremite se za korisne savjete koji će vaš vrt pretvoriti u pravo malo carstvo krastavaca!
Kako bismo našim krastavcima dali najbolju moguću njegu, pripremit ćemo dva jednostavna, ali vrlo učinkovita prirodna rastvora koje ćemo na kraju spojiti u jedan "mega-rastvor".
Ova kombinacija će vašim biljkama pružiti sve što im je potrebno za zdrav razvoj i dodatno ih zaštititi od štetnih utjecaja iz okoline.
Za početak, prvi rastvor radimo od obične vode i drvenog pepela. Drveni pepeo je pravo prirodno blago jer sadrži obilje kalija i kalcija, dva ključna minerala za zdravlje biljaka.
Kalij jača stanične stijenke biljaka i povećava njihovu otpornost na bolesti, dok kalcij potiče razvoj korijena i poboljšava apsorpciju hranjivih tvari.
Osim toga, drveni pepeo ima i blago antiseptičko djelovanje koje pomaže u prevenciji gljivičnih oboljenja. Ukratko, savršen je za jačanje i zaštitu vaših krastavaca.
Recept:
U 15 litara vode dodajte 3 do 4 žlice drvenog pepela, dobro promiješajte i ostavite da odstoji dva sata. To je sve!
Drugi rastvor pravi je nutritivni “booster” za biljke. Sadrži kvasac, vodu i šećer. Kvasac je bogat prirodnim enzimima koji potiču rast korisnih mikroorganizama u tlu.
To znači da pomaže u razgradnji organskog materijala i povećava dostupnost hranjivih tvari biljci.
Šećer služi kao energija za te mikroorganizme, potičući njihov rast i aktivnost, dok voda omogućava ravnomjernu distribuciju svih sastojaka do korijena biljke.
Recept:
U 1 litru vode dodajte 4 žlice kvasca i 4 žlice šećera. Možete staviti i 3 ili 5 žlica, nema greške. Bitno je da se sve dobro promiješa i ostavi nekoliko sati da fermentira.
Nakon što su oba rastvora odležala nekoliko sati, vrijeme je da ih spojimo. Pomiješajte ih, još jednom dobro promiješajte i ostavite da odstoje još par sati kako bi se sastojci potpuno sjedinili. Nakon toga ponovno promiješajte – i spremni ste za zalijevanje!
Ako koristite prskalicu, preporučujemo da rastvor procijedite kako ne bi došlo do začepljenja. No možete ga koristiti i izravno iz kante, kako god vam je lakše.
Mi obično koristimo malu špricu kad imamo manji broj biljaka, a za veće količine možete jednostavno zalijevati kantom.
Zalijevanje je najbolje obaviti rano ujutro ili kasno navečer. "Osobno, najčešće to radim navečer, biljka tada tijekom noći bolje upije hranjive tvari i sve bude dostupnije za njen rast i razvoj", ističe autor videa.
I to bi bilo to!
Nadamo se da vam je ovaj vodič bio koristan i da će vaši krastavci zahvaljujući ovim prirodnim pripravcima rasti zdravi, snažni i puni okusa, kazao je autor videa.