bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Svijet voća i povrća

VIDEO | Plamenjača na krumpiru? Uz ovih 5 koraka je spriječite i spasite urod

Saznajte kako spriječiti plamenjaču na krumpiru prirodnim sredstvima, bez kemije. Donosimo 5 dokazanih koraka koji štite urod i čuvaju plod.

Svijet voća i povrća nam ovaj put donosi savjete kako se boriti s plamenjačom na krumpiru. Naime, plamenjača vam može uništiti krumpir za samo nekoliko dana. Ljudi godinama ostaju bez uroda jer reagiraju prekasno ili prskaju napamet.

"Zato vam danas donosim pet konkretnih stvari koje možete učiniti, potpuno organski i bez kemije, kako biste zaštitili krumpir i sačuvali vlastito zdravlje", ističe autor videa.

1. Pravovremena preventiva

Kod plamenjače vrijedi jedno pravilo: tko čeka taj strada. Kad je jednom primijetite na listu, šteta je već učinjena. Organski pripravci tada teško stižu djelovati na vrijeme.

Zato nemojte čekati prve simptome. Počnite s prskanjem preventivno, dok je biljka još zdrava.

2. Pratite vremenske uvjete

Plamenjača se ne pojavljuje slučajno. Ona dolazi kad su uvjeti idealni: temperature između 18 i 24 °C, izmjena sunčanih i kišnih dana te jutarnja rosa.

Ako vidite da su takvi dani počeli, ne čekajte vikend ili planirani termin. Prskajte odmah, bez odgode. U ovom slučaju, pravovremenost je pola uspjeha.

3. Prirodni pripravci iz kućne radinosti

Jedan od najboljih domaćih pripravaka protiv plamenjače je kombinacija mlijeka, joda i sode bikarbone a sve to već imate kod kuće.

Zašto baš to? Mlijeko sadrži prirodne enzime koji pomažu u borbi protiv gljivica.

Jod je snažan antiseptik. Soda bikarbona mijenja pH vrijednost lista, što gljivicama nikako ne odgovara.

Recept:

U posudu stavite:

• 1 litru vode

• 1 litru mlijeka

• 2 žlice sode bikarbone

• 10 do 15 kapi 10%-tnog joda (može se kupiti u svakoj ljekarni)

Sve zajedno ostavite da odstoji 15 do 20 minuta kako bi se sastojci dobro povezali. Nakon toga, ovaj koncentrat razrijedite s dodatnih 10 litara vode i spremni ste za prskanje.

Kako prskati?

Prskajte cijeli krumpir, i to rano ujutro ili kasno navečer, kad nema jakog sunca. Ovaj pripravak ne samo da stvara zaštitni sloj, već i jača imunitet biljke.

Ponavljajte tretman svakih 7 dana, a ako se pojave prvi simptomi, možete i svakih 5 dana.

4. Redovita kontrola listova

Možete vi prskati redovno, ali ako ne gledate biljku izbliza nećete znati što se događa. Zato svakih par dana, barem svaka tri, obiđite nasad i pažljivo pogledajte donje listove jer njih plamenjača napada prve.

Na što obratiti pažnju?

• Tamne, masne mrlje na listovima

• Sivo-smeđi sloj s donje strane lista, nalik na prah

Ako to primijetite, bolest je već krenula. Bez čekanja, odmah odstranite zaražene listove i ponovno prskajte. Ne bacajte ih u vrtu, iznesite ih van ili ih spalite.

Pregled traje samo 5 do 10 minuta, a može vam spasiti cijeli urod. Nemojte samo gledati izdaleka nego se sagnite, dignite list i pogledajte donju stranu. Biljka vam ne može reći da je boli ali vi to morate znati.

5. Ojačajte biljku iznutra

Najbolja zaštita od plamenjače je snažna, otporna biljka. Ako je biljka zdrava, lakše će se sama izboriti s napadom bolesti. "Tijekom cijele sezone koristim prirodna gnojiva, a posebno preporučujem tekuću osoku, jedno od najboljih prirodnih gnojiva za krumpir", ističe autor videa.

Ako na vrijeme, pažljivo i dosljedno primijenite ovih pet koraka, imate velike šanse izgurati sezonu bez plamenjače. Ne treba vam skupa kemija, samo malo znanja, pažnje i prirodnih sredstava.

Plamenjača je ozbiljna bolest – ali nije nepobjediva. Potrebna je samo ozbiljnost i pravovremena reakcija.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO