bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Počela berba

Malinari iz RS upozoravaju: Rod je prepolovljen, cijena još nije poznata

"Malinarstvo se na neki način gasi, a cijena se bukvalno mijenja na dnevnom nivou", kazao je Alempić.

Berba malina u Srpskoj se polako zahuktava, a proizvođači kažu da će ovogodišnji rod biti prepolovljen te ističu da je otkupna cijena još nepoznata, ali se nadaju da će biti barem pet do šest KM.

Prepolovljen rod 

Ivan Stojanović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja malinara iz Bratunca, Srebrenice i Milića "Vilamet", kazao je da je berba malina počela, ali da je ove godine rod prepolovljen.

"Prinosi su jako loši ove godine, a više je razloga zbog čega je tako. Dosta malinara nije ni ulagalo u zaštitu, upravo zbog niske cijene, ali i vremenske nepogode su utjecale na manje prinose", kazao je Stojanović.

Ističe da su proizvođači ove godine manje ulagali, neki čak i odustaju od proizvodnje uopće, pišu Nezavisne

"Ne bude li ovogodišnja otkupna cijena šest maraka, nama malinarima se više ne isplati baviti ovom proizvodnjom", rekao je Stojanović i istaknuo da još nema službene otkupne cijene za ovu sezonu.

Malinarstvo se gasi 

I Ljubiša Alempić, predsjednik Udruženja malinara "Vilamet" iz Bratunca, Srebrenice i Milića, kazao je da dolazi jako težak period kada je u pitanju malinarstvo te da je svake godine prisutno sve manje proizvodnje.

"Malinarstvo se na neki način gasi, a cijena se bukvalno mijenja na dnevnom nivou", kazao je Alempić.

Kako je rekao, hladnjače još nisu izašle s otkupnom cijenom, ali ističe da ona uglavnom bude poznata krajem berbe.

"Prošle godine je cijena bila četiri KM, mi se nadamo da će ove godine to biti više", kazao je Alempić.

Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske, kazao je da je počela rana berba malina, ali da još nije poznata otkupna cijena ovog voća.

"Mislim da će otkupna cijena od pet-šest maraka biti realna za proizvođača", kazao je Dojčinović i dodao da ne bi bilo realno da oni koji kupe od proizvođača podignu još za toliko za građane.

Niz problema 

"A i građani sigurno mogu očekivati cijene više od 10 maraka po kilogramu, s tim da se proizvođač nikada ne pita za cijenu", kazao je Dojčinović i istaknuo da je dosta zasada već uništeno te da mnogi odustaju od proizvodnje.

"Godinama unazad vremenski uvjeti, niske, kao i visoke temperature kada nisu potrebne uništavali su sadnice", kazao je Dojčinović.

Da se još ne zna cijena malina ove godine kažu i otkupljivači, pa je tako Petko Rankić, vlasnik jedne od najvećih hladnjača "Agro dr" iz Bratunca, kazao da je malina sve manje i manje.

"Krenula je berba, ali cijena se još ne zna budući da je to berzanska roba i berza je ta koja diktira cijenu", kazao je Rankić.

Ističe da cijena malina u Srpskoj bude ista kao i u Srbiji te dodaje da je tamošnja cijena oko 300 dinara, odnosno pet maraka po kilogramu.

"Tako očekujemo da i kod nas bude isto oko pet maraka", kazao je Rankić.

Bojan Bundalo, malinar iz Bistrice, pokraj Banja Luke, kazao je ranije za "Nezavisne novine" da će, po stanju u malinjacima, rod biti prepolovljen.

"Loše vrijeme ove godine utjecalo je da dođe do toga", kazao je Bundalo i istaknuo da malinari još ne znaju cijenu jer, kako kaže, još nije ni utvrđena.

"Ali sve ispod pet-šest maraka je neprihvatljivo", kazao je Bundalo i istakao da je kompletan repromaterijal poskupio.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO